Γλίτωσε το κάζο στο τέλος η Μίλαν | Επαγγελματική νίκη για τους “βιόλα”

Η ομάδα του Πιόλι είδε την τελευταία Σαλερνιτάνα να της ανατρέπει το σκορ αλλά έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο 90′ με τη χρυσή αλλαγή, Λούκα Γιόβιτς. Η Φιορεντίνα πήρε ένα “τρίποντο”, πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 1-0 και ανέβηκε στην 4η θέση.

Σαλερνιτάνα – Μίλαν

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους Μιλανέζους, με τον Ντιά να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 6ο λεπτό λόγω της εξαιρετικής επέμβασης του Μενιάν. Οι “ροσονέρι”, ωστόσο, άνοιξαν το σκορ στο 17′ με στημένη φάση. Συγκεκριμένα, από φάουλ στα αριστερά κοντά στο κόρνερ ο Λεάο στο δεύτερο δοκάρι γύρισε παράλληλα και ο Τομόρι έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Η ομάδα του Ιντζάγκι πίεσε για την ισοφάριση κυρίως με στημένες φάσεις και με μία τέτοια έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καντρέβα εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα, ο Φάτσιο νίκησε τους πάντες και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Ο Ιταλός που δημιούργησε το πρώτο γκολ, σκόραρε το δεύτερο στο 63′ με μακρινό σουτ στη κλειστή γωνία του Μενιάν και έκανε την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους (2-1). O Ζιρού έχασε τεράστια ευκαιρία στο 82′ αστοχώντας σε κεφαλιά εξ’ επαφής. Η Μίλαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στις καθυστερήσεις έκανε το 2-2 με τον Λούκα Γιόβιτς έπειτα από γέμισμα και σπάσιμο του Ζιρού.

Μόντσα – Φιορεντίνα

Οι “βιόλα” πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ με την… ευγενική χορηγία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Ο Μπελτράν έκλεψε την μπάλα από τον Ντι Γκρεγκόριο και έκανε το 1-0 εύκολα στο 7ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ο Ικονέ έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο η άμυνα της Μόντσα τον έκοψε τελευταία στιγμή. Στο 36′ ο Μπαράκ επιχείρησε να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του, αλλά ο Ντι Γκρεγκόριο είχε απάντηση. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές. Χαρακτηριστικό, οι μηδέν τελικές στην εστία από το 45′ ως το 75′. Έτσι, η Φιορεντίνα πήρε ένα “διπλό” φτωχό μεν, εύκολο δε και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις.