Ανατροπή – “οξυγόνο” για την Τζένοα | Επέστρεψε στις νίκες η Λάτσιο

Η ομάδα της Γένοβας έφερε “τούμπα” το ματς στην έδρα της Σασουόλο και ενώ έχανε με 1-0, έφυγε με το “τρίποντο” (2-1) χάριν σε γκολ του Εκουμπάν. Εύκολο πέρασμα των “αετών” από την Έμπολι (2-0).

Έμπολι – Λάτσιο

Οι “λατσιάλι” άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 10ο λεπτό με τον Γκεντουζί να σκοράρει από κοντά (1-0). Ο Ιμόμπιλε έκανε το πρώτο του σουτ στο 13΄, αν και αδύναμο. Δύο λεπτά μετά η Έμπολι έκανε την πρώτη της τελική με τον Καμπιάγκι. Ο αγώνας για τον Ιμόμπιλε έληξε πρόωρα αφού έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 22′. Στο 34′ ο Μαλντίνι απείλησε την εστία του Προβεντέλ, αλλά αυτός απέκρουσε ενστικτωδώς και έτσι το 1-0 έμεινε ως την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος και το 51′ ο Καμπιάγκι απείλησε και πάλι την εστία της Λάτσιο, αλλά ο Προβεντέλ του αρνήθηκε ξανά. Οι “αετοί” διπλασίασαν το προβάδισμα τους στο 68′ με τον Ζακάνι να σουτάρει και να “παίρνει το ριμπάουντ” ο ίδιος μετά από την απόκρουση του Καπρίλε (2-0).

Σασουόλο – Τζένοα

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ευκαιρίες. Ο “γόρδιος δεσμός” λύθηκε στο 28ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τον Πιναμόντι μετά από ασίστ του Λοριάντ (1-0). Οι “νεροβέρντε” είχαν τη δυνατότητα να σκοράρουν για δεύτερη φορά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Ενρίκε δεν έκανε καλό τελείωμα. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση με την έναρξη του δεύτερου μέρους αλλά Μπαντέλι και Γκούντμουνσον δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κονσίλι. Το κατάφερε ωστόσο, ο Ισλανδός στο 64′ από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που υποδείχθηκε για χέρι (1-1). Μάλιστα, η ομάδα της Γένοβας κυνήγησε και την ανατροπή την οποία έφερε εις πέρας στο 87′ με ωραία ατομική προσπάθεια του Εκουμπάν (2-1), παίρνοντας μια νίκη που την “ξεκολλάει” από τις τελευταίες θέσεις.