Tα Χανιά “βύθισαν” την Προοδευτική

Οι αδιάφοροι βαθμολογικά Κρητικοί, επικράτησαν 2:1 της αξιόμαχης “Προο” που καιγόταν για το τρίποντο και συνεχίζει να παλεύει για την σωτηρία της.

Τα Χανιά επικράτησαν 2:1 της Προοδευτικής στο Κερατσίνι, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League 2. Οι γηπεδούχοι που… καίγονταν για το τρίποντο, συνεχίζουν να βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη και θα παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη οι Κρητικοί, είναι αδιάφοροι βαθμολογικά καθώς βρίσκονται στην 4η θέση και στο -17 από την πρωτοπόρο Κηφισιά, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα. Τα Χανιά ήταν αυτή που προηγήθηκαν, στο 33ο λεπτό, με εξαιρετική ενέργεια του Κόλα, στην τρίτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Έλληνας εξτρεμ, πήρε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε τρομερό κατέβασμα και τελείωμα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αστρά, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Η Προοδευτική προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα τους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και το κατάφεραν με τον Παυλίδη στο 54ο λεπτό, ο οποίος βρήκε δίχτυα και ισορρόπησε το ματς. Η ψυχολογία της Προοδευτικής άλλαξε στα επόμενα λεπτά, οι “βυσσινί” πήραν χώρο στο γήπεδο και συνέχισαν να απειλούν ψάχνοντας ακόμη ένα γκολ. Στο 64ο λεπτό, έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα. Ο Παυλίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Κατσούρρι και στη συνέχεια κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Καλογεράκη. Αντέδρασαν τα Χανιά και… πάγωσαν τον κόσμο στο Κερατσίνι. Στο 70ο λεπτό και μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λουίς Ρότσα, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, με τον Πορτογάλο να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα. Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, με καμία από τις δύο ομάδες να μη δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και το 2:1 να διατηρείται έως το τέλος, με τα Χανιά να παίρνουν το τρίποντο και να “βυθίζουν” την Προοδευτική.

Στον Βόρειο όμιλο, η ΑΕΛ επικράτησε 1:0 του Μακεδονικού και επέστρεψε στις νίκες, ενώ Ηρακλής Λάρισας και Αλμωπός Αριδαίας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0:0.