Στο -4 η Athens Kallithea | “Χρυσή” νίκη για τον Απόλλωνα Πόντου

Οι μεσημεριανές αναμετρήσεις της Super League 2 ολοκληρώθηκαν με την κορυφή του νοτίου ομίλου να διατηρεί το ενδιαφέρον της, την ώρα που η μάχη της σωτηρίας στο βόρειο όμιλο… παίρνει φωτιά.

Στο γήπεδο του Μακεδονικού, ο ΠΑΟΚ Β’ επικράτησε με 2:1 του Θεσπρωτού, χάρη σε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό ο Γκορντεζιάνι άνοιξε το σκορ, με τον Δαρέλα να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 55′. Στο 79′, ο Σανί διαμόρφωσε το τελικό 2:1. Στο έτερο ματς του βορείου ομίλου, ο Απόλλωνας του Πόντου νίκησε με 2:1 τον Παναθηναϊκό Β’. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Ντοναλντόνι στο 8′ και ο Εσαλό στο 32′, ενώ για τους “πράσινους” μείωσε χωρίς αντίκρισμα ο Αθανασακόπουλος στο 90′.

Σε ότι αφορά το νότιο όμιλο, η Athens Kallithea επικράτησε εύκολα με 2:0 της Επισκοπής εντός έδρας. Ο Μπουλούλης στο 20′ και ο Καινούργιος στο 81′ ήταν οι σκόρερ. Τέλος, στο Ρουφ, η Καλαμάτα κέρδισε με 1:0 χάρη στο πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 57′ και ο ΠΑΟ έπεσε μαθηματικά στη Γ’ Εθνική.//Α.