Πρεμιέρα με “τεσσάρα” για τον ΠΑΟΚ Β’

Ιδανικό ξεκίνημα στη σεζόν 2023-24 και το πρωτάθλημα της Super League 2 για την δεύτερη ομάδα του “Δικέφαλου του Βορρά”, που επικράτησε για την 1η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου με το εμφατικό 4-0 του Απόλλωνα Πόντου.

Το τριήμερο της 1ης αγωνιστικής της Super League 2 ολοκληρώθηκε σήμερα (25/09) με παιχνίδι για τον Βόρειο Όμιλο στο γήπεδο της Ευκαρπίας, όπου ο τυπικά γηπεδούχος ΠΑΟΚ Β’ “διέλυσε” με 4-0 τον Απόλλωνα Πόντου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σέντρα με γκολ για τον ΠΑΟΚ Β’, αφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτός της αναμέτρησης με τον Τσοπούρογλου, που βρέθηκε απέναντι από τον Κινάλη και με ιδανικό τελείωμα έδωσε το προβάδισμα στον “Δικέφαλο του Βορρά”. Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα δύο λεπτά αργότερα, με τον Ντε Τομάς να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, τον Μοναστηρλή να αποκρούει και τον Γιαξή να απομακρύνει. Στο πρώτο εικοσάλεπτο στην Ευκαρπία οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά ανοιχτά χωρίς σκοπιμότητες. Στο 27′ οι “ασπρόμαυροι” έκαναν δύο τα τέρματά τους. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Τασιούρα, με τον Παναγιώτου να νικάει τους πάντες στον αέρα και να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Ο ΠΑΟΚ Β’ βρήκε και τρίτο γκολ λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους με “δράστη” τον Γκορντεζιάνι, ο οποίος συνεργάστηκε άψογα με τον Δαρέλα και με ιδανικό πλασέ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κινάλη. Έτσι η δεύτερη ομάδα των “ασπρόμαυρων” πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της “καθαρό” 3-0 επί του Απόλλωνα Πόντου.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ Β’. Ο Πανίδης ξεχύθηκε από τα αριστερά, συνέκλινε προς τα μέσα, με τον Κινάλη να τον νικάει στο τετ α τετ στο 48′. Ο Απόλλωνας ανέβασε αισθητά τις γραμμές του στο γήπεδο, όμως μπορούσε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Μοναστηρλή, κάτι που έκανε ο “Δικέφαλος” και στο 62′ έκανε τέσσερα τα τέρματά του, με τον Δαρέλα να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν ποτέ απάντηση και αφέθηκαν στις ορέξεις των “ασπρόμαυρων”, που έφτασαν σε μια εμφατική νίκη με 4-0, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

ΓΚΟΛ: 5′ Τσοπούρολγου, 27′ Παναγιώτου, 43′ Γκορντεζιάνι, 62′ Δαρέλας (πεν.) / –

ΠΑΟΚ Β’: Μοναστηρλής, Τασιούρας, Κιτσάκης (75′ Σελιμάι), Παναγιώτου (80′ Παντεκίδης), Γιαξής, Νινούα (65′ Κωττάς), Γρόσδης, Δαρέλας (75′ Ρουμνιάτσεβ), Τσοπούρολγου, Πανίδης (65′ Σμυρλής), Γκορντεζιάνι.

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Κάρδαρης, Αμαραντίδης, Λαμπίρης, Μουμίν (74′ Ρουγκάλας), Αλμπάνης, Ίννος (83′ Πέλκας), Ραφαέλ (90′ Ασεβέδο), Ντε Τομάς.//Λ.