Την… διέλυσε μέσα σε 15 λεπτά

Η Έβερτον έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Νιούκαστλ επικρατώντας 3-0 στο “Goodison Park” για την 15η αγωνιστική της Premier League. Με αυτήν τη νίκη η ομάδα του Ντάις ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, σημειώνοντας τη δεύτερη σερί της στο πρωτάθλημα.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να είναι ιδιαίτερα νευρικές. Ωστόσο, η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν γεμάτη… φάσεις, μόνο που έλειπε το γκολ. Η Νιουκάστλ είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο 18′. Ο Αλμιρόν… πάτησε στη μεγάλη περιοχή αλλά το σουτ “σταμάτησε” πάνω στον Πίκφορντ. Η Έβερτον ανέβασε τις γραμμές της και απείλησε με τον Κάλβερτ-Λιούιν αλλά ο Ντουμπράφκα απέκρουσε το σουτ του Άγγλου επιθετικού. Μάλιστα, τα “ζαχαρωτά” είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μακνίλ, αλλά το σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ στο 31′. Ο ρυθμός ήταν φρενήρης, η μπάλα πήγε πάνω-κάτω και ήταν σειρά της Νιούκαστλ να απειλήσει. Ο Τρίπιερ σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Ισάκ πέρασε λίγο πάνω από το αριστερό δοκάρι στο 37′. Έτσι, οι δυο ομάδες, σε ένα γεμάτο ημίχρονο ευκαιριών, πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μισό, η Έβερτον ήταν καταιγιστική, δημιουργώντας τεράστιες ευκαιρίες. Αρχικά, το σουτ του Κάλβερτ-Λιούιν ήταν άστοχο. Η Νιούκαστλ είχε την κατοχή, αλλά τα “ζαχαρωτά” είχαν κλείσει τους χώρους “άψογα”, ενώ στις αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνα. Η πίεση των γηπεδούχων στα καρέ του Ντουμπράφκα απέδωσε καρπούς στο 79′, όταν ο Μακνίλ εκμεταλλεύτηκε άριστα το λάθος των αμυντικών της ομάδα του Χάου, με τον Άγγλο επιθετικό να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν άμεσα στο 82′, αλλά ο Αλμιρόν δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, ο Ντουκουρέ “κλείδωσε” το τρίποντο για τους γηπεδούχους, με τον Γάλλο μέσο να πραγματοποιεί το 2-0. Μάλιστα, η ομάδα του Ντάις έδωσε διαστάσεις θριάμβου στις καθυστερήσεις πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα, με τον Μπέτο, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Έβερτον έφτασε τους 10 βαθμούς και “ξέφυγε” από την ζώνη υποβιβασμού, ξεπερνώντας το.. σοκ της αφαίρεσης των δέκα βαθμών. Από την άλλη, η Νιουκάστλ… έπεσε στην 7η θέση, έχοντας 26 βαθμούς.