Οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν το ντέρμπι στο Μάντσεστερ | Η Άστον Βίλα σκότωσε τη Σίτι

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλάμβανε η αγωνιστική ημέρα για την 15η στροφή της Premier League με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει το μεγάλο ματς κόντρα στην Τσέλσι επικρατώντας 2-1 και τους “χωριάτες” να κάνουν… ζημιά στους Πολίτες.

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Σίτι 1-0

Η Άστον Βίλα μπήκε καλά στην αναμέτρηση κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι και από νωρίς έδειξε πως δεν θα είναι δύσκολος αντίπαλος. Στο 6ο λεπτό απείλησε για πρώτη φορά τα αντίπαλα καρέ με τον Έντερσον να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μπέιλι. Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν , ενώ καμία από τις δύο δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την αντίπαλη εστία.

Στο δεύτερο μέρος, η Άστον Βίλα πατούσε καλύτερα και μάλιστα στο 64ο λεπτό απείλησε σημαντικά την εστία της Σίτι. Ο ΜακΓκιν άδειασε τον Ντίας, πλάσαρε μέσα από την περιοχή της Σίτι και αστόχησε. Όμως, δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι δεν έκαναν το χατίρι στον Πεπ Γκουαρδιόλα και τους παίκτες του. Ο Μπέιλι άνοιξε το σκορ, παγώνοντας τους “πολίτες”. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ, όμως ο Έντερσον απέκρουσε την προσπάθεια του Ντάγκλας Λουίς. Η κυριαρχία της Βίλα συνεχίστηκε και στο 86ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία να κλειδώσει το ματς. Ο Ντάγκλας Λουίς σούταρε από το ημικύκλιο όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τσέλσι 2-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Γιουνάιτεντ καθώς μόλις στο 9ο λεπτό ο Έντσο Φερνάντες πάτησε εντός περιοχής τον Άντονι με τον ρέφερι να δείχνει τη λευκή βούλα. Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, με τον Σάντσες να αποκρούει, τον Χόιλουντ να παίρνει το ριμπάουντ και να αστοχεί. Στο 19ο λεπτό όμως, οι κόκκινοι διάβολοι κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν το προβάδισμα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους όμως, η Τσέλσι κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Πάλμερ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά, πίεσε και έφτασε στην επίτευξη δεύτερου τέρματος. Ο Γκαρνάτσο έβγαλε τη σέντρα με τον ΜακΤόμινεϊ να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όμως καμία δεν απείλησε σημαντικά με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει τεράστια νίκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Premier League: