Με… υπογραφή Τζόουνς και “μαγεία” Άρνολντ συνεχίζει να ελπίζει!

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 3:0 της Λέστερ στο “King Power Stadium”, χάρη σε δύο γκολ του 22χρονου μέσου και ένα πανέμορφο τέρμα του Άγγλου μπακ, παραμένοντας έτσι στον… σβέρκο των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νιούκαστλ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει δηλώσει για τα καλά την παρουσία της στη μάχη για την τετράδα της βαθμολογίας, μέσα από τις τελευταίες αγωνιστικές της Premier League. Οι “κόκκινοι” κατάφεραν να φτάσουν στην έβδομη διαδοχική νίκη τους, επικρατώντας με 2:0 των “αλεπούδων” εκτός έδρας και παρέμειναν στο -1 (με ματς παραπάνω) από την τετράδα.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να… κυριαρχήσουν στην αναμέτρηση από τα πρώτα λεπτά, κυκλοφορώντας την μπάλα, έτσι ώστε να βρουν πιθανούς διαδρόμους και να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε δίχως κάποια αξιοσημείωτη φάση, με τη Λίβερπουλ να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 13′. Ο Βάρντι έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Άλισον αποσόβησε τον κίνδυνο. Οι “κόκκινοι” επέμεναν και καραδοκούσαν γύρω από την περιοχή της Λέστερ, αλλά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, καθώς οι αντίπαλοι είχαν πολύ κοντά τις γραμμές τους. Παρ’ όλα αυτά, στο 33′, η ομάδα του Κλοπ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τζόουνς, μετά από ασίστ του Σαλάχ, ενώ τρία λεπτά αργότερα επαναλήφθηκε η ίδια συνεργασία με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 2:0. Στη συνέχεια, έφτασε κοντά και στο 3:0, αλλά ο Ίβερσεν έκανε μία εξαιρετική απόκρουση στην προσπάθεια του Χάκπο στο 39′.

Στο δεύτερος μέρος, οι “κόκκινοι” συνέχισαν να έχουν την υπεροχή του παιχνιδιού κι έδειχναν διάθεση να… καθαρίσουν την υπόθεση της νίκης. Το σύνολο του Ντιν Σμίθ καλούταν να βγάλει αντίδραση και προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές της. Στο 52′, είχε την ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, με τον Μπαρνς να σουτάρει από την άκρη της περιοχής και τον Άλισον να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Εν συνεχεία, οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν την μπάλα και ήλεγχαν το ρυθμό της αναμέτρησης, αναζητώντας ένα τρίτο γκολ για να διευρύνουν περαιτέρω το προβάδισμά τους. Μετά τη συμπλήρωση του 60λεπτου, η Λίβερπουλ έγινε πιο απρόσεκτη στις μεταβιβάσεις της ανά διαστήματα, ωστόσο η Λέστερ δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί. Στο 71ο λεπτό, οι “κόκκινοι” πέτυχαν το τρίτο γκολ που αναζητούσαν και μάλιστα με πανέμορφο τρόπο. Σε εκτέλεση φάουλ, ο Σαλάχ έστρωσε στον Αλεξάντερ-Άρνολντ κι εκείνος έστειλε την μπάλα με μαγικό τρόπο στα δίχτυα το Ίβερσεν για το τελικό 3:0.

ΓΚΟΛ: 33′, 36′ Τζόουνς,  71′ Αλεξάντερ-Άρνολντ
Κίτρινες: 53′ Περέιρα / 86′ Κονατέ
Κόκκινη:-

Λέστερ (Ντιν Σμιθ): Ίβερσεν, Φάες, Έβανς, Καστάνιε, Περέιρα, Εντιντί (61′ Ντάκα), Σουμαρέ, Τίλεμανς, Μάντισον, Μπαρνς (62′ Τετέ), Βάρντι

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Άρνολντ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον (75′ Μίλνερ), Τζόουνς (85′ Καρβάλιο), Σαλάχ, Ντίαζ (74′ Ζότα), Χάκπο