H Bίλα έκανε άλμα… Ευρώπης κόντρα στην Τότεναμ | Βαθμό… χρυσάφι στο Λονδίνο η Νότιγχαμ!

Οι “χωριάτες” πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Τότεναμ με 2:0 και την έφτασαν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 57 βαθμούς. Σπουδαία εμφάνιση και βαθμό… σωτηρίας πήρε η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη με 2:2 κόντρα στην Τσέλσι στο Λονδίνο. Υποβιβάστηκε η Σάουθαμπτον, με την ήττα της 2:0 από την Φούλαμ.

Άστον Βίλα – Τότεναμ 2:1

Τεράστια εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τους “χωριάτες”, οι οποίοι κέρδισαν με 2:1 την Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι, με αυτή τη νίκη έκαναν σημαντικό άλμα Ευρώπης, αφού πλέον βρίσκονται ισόβαθμοι με τα “σπιρούνια”. Το σκορ άνοιξε στο 8′ ο Ράμσεϊ, ενώ στο 72′ ο Ντάγκλας Λουίζ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, για το 2:0. Το μόνο που κατάφερε η Τότεναμ, ήταν να μειώσε σε 2:1 με τον Χάρι Κέιν από την… άσπρη βούλα. Τα “σπιρούνια” δεν ήταν σε καλή μέρα, απείλησαν μόλις μία φορά την Βίλα και πλέον 1 νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια, κινδυνεύοντας να μείνουν εκτός Ευρώπης.

Τσέλσι – Νότιγχαμ Φόρεστ 2:2

Τεράστιο παιχνίδι στο Λονδίνο ανάμεσα σε Τσέλσι και Νότιγχαμ Φόρεστ με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 2:2. To σκορ στον αγώνα άνοιξε ο Αβονίγι μόλις στο 13ο λεπτό. Η απάντηση για τους “μπλε” του Λονδίνου ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ, με δύο τέρματα στο 51′ και 58′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Λάμπαρντ. Η χαρά για τους γηπεδούχους κράτησε μόλις 4 λεπτά, αφού ο Αβονίγι έκανε το 2:2, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Οι Λονδρέζοι με αυτή την ισοπαλία παρέμειναν στην 11η θέση με 43 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη στην 16η με 34, 3 πάνω από την 18η Λιντς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουλβς 2:0

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το χρέος της κόντρα στους “λύκους” παίρνοντας τη νίκη με 2:0. Οι “κόκκινοι διάβολοι” έφτασε την Νιούκαστλ στους 66 βαθμούς, 4 πάνω από την 5η Λίβερπουλ. Το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων έβαλε ο Μαρσιάλ στο 32′ λεπτό. Η ομάδα του Τεν Χαγκ, διατήρησε το προβάδισμα της και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Γκαρνάτσο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σάουθαμπτον – Φούλαμ 0:2

Στην Τσάμπιονσιπ θα αγωνίζεται την σεζόν 2023/24 η Σάουθαμπτον. Οι “Άγιοι” ηττήθηκαν στην έδρα τους με 2:0 από την Φούλαμ και υποβιβάστηκαν μαθηματικά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “κότατζερς” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κάρλος Βινίσιους στο 48′. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Μίτροβιτς στέλνοντας την Σάουθαμπτον στην δεύτερη κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Κρίσταλ Πάλας – Μπόρνμουθ 2:0

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε 2:0 την Μπόρνμουθ, φτάνοντας τους 43 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Εζέ. Ο Άγγλος μέσος, σκόραρε ξανά στο 58′, σφραγίζοντας την νίκη για την ομάδα του. Η Μπόρνμουθ, βρίσκεται στην 14η θέση με 39 βαθμούς.