“Πλήγωσε” τα… ζαχαρωτά και συνεχίζει ακάθεκτη για τον τίτλο!

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Έβερτον, επικράτησε 3:0 εκτός έδρας και αύξησε τη διαφορά της στο +5 από τη δεύτερη Άρσεναλ. Από την άλλη, η Μπρέντφορντ, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, παίρνοντας τη νίκη με 2:0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ.

Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 0:3

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Έβερτον να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο και τη Σίτι να προσπαθεί να απειλήσει χωρίς όμως να μπορεί να σπάσει το τείχος των παικτών των γηπεδούχων. Στο 43ο λεπτό ήρθε η πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους πολίτες, με τον Ταρκόφσκι να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Χόλγκεϊτ να αστοχεί. Η απάντηση της Σίτι ήταν άμεση, με τον Ρόδρι, όμως ο Πικφορντ μπλόκαρε. Στο 37ο λεπτό και μετά από τρομερό τελείωμα του Γκουντογκάν, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, βρήκε το πολυπόθητο τέρμα και πήρε το προβάδισμα με 1:0. Δύο λεπτά χρειάστηκαν οι Πολίτες για να… καθαρίσουν το παιχνίδι. Στο 39ο λεπτό, ο Χάαλαντ με δεύτερη επαφή, σκόραρε το 36ο του τέρμα στο πρωτάθλημα κα 52ο συνολικά στη σεζόν, γράφοντας το 2:0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο. Στο 51ο λεπτό, ο Γκουντογκάν σκόραρε ξανά και έγραψε το 3:0, κάνοντας το απόγευμα της Σίτι ακόμη πιο εύκολο. Η Έβερτον προσπάθησε να πιέσει και να πετύχει ένα τέρμα, απειλώντας με τον Ταρκόφσκι, με τη μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι μετά την προσπάθειά του. Το 3:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τα δύο τελευταία παιχνίδια να κρίνουν την παραμονή της ή όχι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Έβερτον είναι η ομάδα με τις περισσότερες σεζόν στο Αγγλικό πρωτάθλημα, καθώς μόλις τέσσερεις είναι αυτές που έχει… λείψει από την πρώτη κατηγορία.

Μπρέντφορντ – Γουέστ Χαμ 2:0

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την Μπρέντφορντ, η οποία κατάφερε να βρει τέρμα στο 20ο λεπτό, μετά από την πιέση που άσκησε στα “σφυριά”. Ο Εμπουεμό με φοβερό πλασέ, άνοιξε το σκορ και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι, διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Γουισά με κεφαλιά έκανε το 2:0, βάζοντας δύσκολα στη Γουέστ Χαμ για τη συνέχεια.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής στην Premier League: