Ιδανικό… ποδαρικό στο 2024 για τη Λίβερπουλ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 4-2 της Νιούκαστλ στη ματσάρα του “Anfield”, με αποτέλεσμα να… ξεφύγει όντας στην κορυφή της Premier League, χτίζοντας διαφορά από τους διώκτες της.

Η Λίβερπουλ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς, έβαλε τέσσερα γκολ με τον Ντουμπράβκα να της στερεί… πολλά περισσότερα και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της πρώτης θέσης. Στο +3 από την Άστον Βίλα πλέον, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται στο -5, έχοντας όμως και παιχνίδι λιγότερο. Ιδανικό… αντίο με δύο γκολ για τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος αποχωρεί για το Copa Africa.

Η Λίβερπουλ ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό. Στο 13′ ο Νούνιες άγγιξε το γκολ, αλλά ο Ντουμπράβκα σταμάτησε δύσκολα το σουτ του. Στο 18′ ο Ντίας σκόραρε, αλλά ο VAR ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ του Νούνιες στην αρχή της φάσης. Δύο λεπτά μετά, ο Ντίας κέρδισε πέναλτι από άτσαλο μαρκάρισμα του Μπότμαν. Ο Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ντουμπράβκα τον νίκησε και κράτησε το “μηδέν”. Στο 36′ ο Νούνιες είχε άλλη μία σπουδαία ευκαιρία, αλλά ο κίπερ της Νιούκαστλ τον σταμάτησε ξανά, σε τετ α τετ. Αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Μπερν, αλλά και πάλι ο VAR έδωσε οφσάιντ. Ο ρυθμός ήταν εκκωφαντικός, με τους γηπεδούχους να πρωταγωνιστούν και να έχουν δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 39′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με… ότι έλειπε από το πρώτο. Μόλις στο 49′, ο Νούνιες και ο Σαλάχ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον Αιγύπτιο να ανοίγει το σκορ προ κενής εστίας. Ο Ουρουγουανός φορ για άλλο ένα ματς δεν μπορούσε… με τίποτα να βρει δίχτυα, μιας και τόσο στο 53′ όσο και στο 54′ έχασε άλλες δύο ευκαιρίες. Αυτό η ομάδα του το πλήρωσε όταν στο ίδιο λεπτό ο Άιζακ ισοφάρισε, εκτελώντας υποδειγματικά τον Άλισον σε αντεπίθεση. Οι “κόκκινοι” ανέβασαν ακόμα περισσότερο την πίεσή τους και έχασαν σπουδαίες φάσεις στο 63′ με τον Ντίας να βλέπει τον εξαιρετικό Ντουμπράβκα να τον σταματά και τον Νούνιες να αστοχεί από εξαιρετική θέση στο 64′.

Ο Σλοβάκος πορτιέρε συνέχιζε να βγάζει… τα πάντα, σταματώντας και τον Χάκπο στο 69′. Στο 74′ όμως, η Λίβερπουλ τον νίκησε ξανά, με τον Ζότα να νικάει την αντίπαλη άμυνα και τον Τζόουνς να βάζει ένα εύκολο γκολ για το 2-1. Στο 78′ ήρθε και τρίτο τέρμα, με τον Σαλάχ να δημιουργεί και τον Χάκπο να σκοράρει και αυτός από κοντά. Ωστόσο, στο 81′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 με κεφαλιά του Μπότμαν μετά από κόρνερ του Λόνγκσταφ. Στο 84′ ο Ζότα βγήκε τετ α τετ με τον Ντουμπράβκα, τον πέρασε αλλά ο 34χρονος τον ανέτρεψε με τον Τέιλορ να δίνει δεύτερο πέναλτι στην ομάδα του Κλοπ. Ο Σαλάχ ανέλαβε και αυτήν την εκτέλεση, αλλά -σε αντίθεση με νωρίτερα- σκόραρε για το 4-2… σφραγίζοντας τη νίκη.

ΓΚΟΛ: 49′, 86′ (πεν.) Σαλάχ, 74′ Τζόουνς, 78 Χάκπο – 54′ Άιζακ, 81′ Μπότμαν

Κίτρινη: 45′ Ντίας, 45’+5′ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 65′ Έντο – 28′ Γκιμαράες, 45’+2′ Μίλεϊ, 66′ Ζοέλιντον, 84′ Ντουμπράβκα, 89′ Λόνγκσταφ