Επέστρεψε στις νίκες η Τότεναμ | Με “γκέλα” άφησε τη χρονιά η Άρσεναλ

Οι “κανονιέρηδες” μπορεί να προηγήθηκαν, όμως γνώρισαν την ανατροπή από την Φούλαμ, η οποία πανηγύρισε τη νίκη με 2-1, τη στιγμή που η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Μπρόρνμουθ, επικρατώντας με 3-1 για την 20η αγωνιστική της Premier League.

Φούλαμ – Άρσεναλ 2-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Άρσεναλ, η οποία μόλις στο 5ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαρτινέλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Λένο απέκρουσε ασταθώς, με την μπάλα να φτάνει στον Σακά και εκείνος με προωθεί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ των “κανονιέρηδων”. Η Φούλαμ πλησίασε δύο φορές την ισοφάριση, με το σουτ του Χιμένες στο 14′ να καταλήγει στην “αγκαλιά” του Ράγια, ενώ στο 19′, η πορσπάθεια του Γουίλιαν πέρασε λίγο άουτ. Στο 29ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εξαιρετική αμυντική προσήλωση, ο Μπάσεϊ έκλεψε από τον Σακά, ο Γουίλιαν έδωσε στον Γουίλσον και εκείνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, εκεί όπου βρέθηκε ο Χιμένες, ο οποίος εκτέλεσε τον Ράγια για το 1-1. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την προσπάθεια του Μαρτινέλι να περνάει ελάχιστα άουτ.

Η Φούλαμ ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο και με το πέρασμα του χρόνου είχε την κυκλοφορία και το “μομέντουμ” του αγώνα. Στο 59ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν από τα δεξιά, οι παίκτες της Άρσεναλ απέτυχαν να απομακρύνουν και η μπάλα έφτασε στον Ντεκόρδοβα-Ριντ, ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά νίκησε τον Ράγια, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα του Αρτέτα προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης και στο 82ο λεπτό ο Μαγκαλάες έχασε μοναδική ευκαιρία, καθώς δεν κατάφερε να… σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από μπαλιά του Τροσάρ. Έτσι, η Φούλαμ κατάφερε να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Άρσεναλ που έκανε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα.

ΓΚΟΛ: 29′ Χιμένες / 5′ Σακά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65′ Κέιρνι, 77′ Μπάσεϊ, 90’+2′ Χιμένες, 90’+7′ Λένο / 87′ Σαλιμπά

ΦΟΥΛΑΜ (Μάρκο Σίλβα): Λένο, Καστάν, Ανταραμπιόγιο, Μπάσεϊ, Ρόμπινσον, Παλίνια, Κάιρνεϊ (90’+3′ Ριντ), Ρέιντ (79′ Ντιοπ), Ιβόμπι (72′ Περέιρα), Γουίλιαν (79′ Γουίλσον), Χιμένες,

ΑΡΣΕΝΑΛ (Μικέλ Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ (67′ Ζεζούς), Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Κίβιορ (46′ Τομιγιάσου), Έντεργκααρντ, Ράις, Χάβερτς (77′ Νέλσον), Σάκα, Ενκέτια, Μαρτινέλι (67′ Τροσάρ).

Τότεναμ – Μπόρνμουθ 3-1

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε άμεσα η Τότεναμ και μόλις στο 9ο λεπτό, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ του παιχνιδιού. Μετά την πίεση έξω από την περιοχή της Μπόρνμουθ, η μπάλα βρέθηκε στον Σαρ, ο οποίος με δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Νέτο για το 1-0. Οι δυο ομάδες δεν βρήκαν ιδιαίτερους χώρους για την επίτευξη κάποιου γκολ, με τους “πετεινούς” να έχουν διαρκώς καλύτερη κυκλοφορία μπάλας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0 και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν είχαν ιδιαίτερες φάσεις. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στο 71ο λεπτό τον τρόπο να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Λο Σέλσο τροφοδότησε τον Σον με κάθετη πάσα και εκείνος μπήκε στην περιοχή της Μπόρνμουθ και με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ανέβασε “στροφές” και λίγο αργότερα, στο 80′, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Τζόνσον έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ρισάρλισον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Τα “κεράσια” όμως είχαν την απάντηση για… το γκολ της τιμής. Στο 84′, ο Τάβερνιερ έκανε το γύρισμα και ο Σκοτ έπιασε ένα διαγώνιο πλασέ με το αριστερό, μειώνοντας σε 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν ακόμη περισσότερο, όμως στις καθυστερήσεις το γκολ του Σκοτ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 9′ Σαρ, 71′ Σον, 80′ Ρισάρλισον / 84′ Σκοτ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Σκιπ, 84′ Σεμενιό, 87′ Έμερσον / 25′ Κλάιφερτ, 79′ Σενέσι

ΤΟΤΕΝΑΜ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πορό, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντόγκιε, Σαρ (32′ Σκιπ), Μπέντανκουρ (59′ Χέιμπιεργκ), Τζόνσον (82′ Χιλ), Λο Σέλσο (83′ Ντάιερ), Σον, Ρισάρλισον (82′ Φίλιπ).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ (Άντονι Ιραόλα): Νέτο, Σμίθ (86′ Μπρουκς), Ζαμπάρνι, Σενέσι, Ουατάρα (46΄Άαρονς), Κουκ, Κρίστι (69′ Σκοτ), Σινίστερα (61′ Σεμενιό), Κλάιφερτ (61′ Μπίλινγκ), Ταβερνίερ, Σολάνκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής της Premier League: