Η Τσέλσι… αγχώθηκε, αλλά πέρασε από το Λούτον

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο επικράτησε με 3-2 των νεοφώτιστων στο “Kenilworth Road” και έκλεισε με θετικό τρόπο μία -κατά γενική ομολογία- άσχημη χρονιά.

Από… νωρίς έκανε τη δουλειά η Τσέλσι, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε προσπάθεια του Πάλμερ. Ο σκόρερ έγινε… δημιουργός στο 37′ και βοήθησε τον Μαντουέκε να κάνει το 2-0. Στο 70′, ο πρώην παίκτης της Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε σε ρόλο εκτελεστή για να… σφραγίσει τη νίκη των “μπλε”, δίνοντάς τους προβάδισμα τριών γκολ. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν αρχικά με τον Μπάρκλεϊ στο 80′ και στη συνέχεια με τον Αντεμπάγιο στο 86′. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν ασφυκτικά, αλλά τους έλειψε το γκολ της ισοφάρισης.

Κάπως έτσι, η Τσέλσι είναι πλέον μόνη 10η με 28 πόντους, στο -3 από την 7η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Από την άλλη, η Λούτον έμεινε στους 15 βαθμούς και είναι 18η, στο -1 από την Έβερτον και το -2 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ.