Ασταμάτητη η Μπράιτον | Ισόπαλα τα “ζαχαρωτά” με τις “μέλισσες”

Τη δεύτερη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα πήρε σήμερα η Έβερτον, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Μπρέντφορντ, ενώ η σπουδαία πορεία των “γλάρων” συνεχίζεται, καθώς επικράτησαν με 1-0 της Λιντς στο “Άμεξ Στάντιουμ”.

Η τέταρτη αγωνιστική στην Premier League συνεχίζεται με τρομερό θέαμα και δράση. Η Λίβερπουλ έδειξε ξεκάθαρα την υπεροχή της με το εμφατικό 9-0 επί της Μπόρνμουθ, η Mάντσεστερ Σίτι έκανε την ανατροπή με την Κρίσταλ Πάλας και επιβλήθηκε με 4-2 χάρη στο εκπληκτικό της δεύτερο μέρος και το χατ-τρικ του Χάαλαντ, ενώ η Τσέλσι “άντεξε” στην πίεση της Λέστερ και επικράτησε με 2-1 παρά το γεγονός πως είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 67′.

Παράλληλα, η Μπρέντφορντ αν και έμεινε πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Γκόρντον, κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με το 1-1 που πέτυχε ο Βιτάλι Γιανέλτ στο 85′. Σπουδαία επικράτηση για την Μπράιτον, η οποία παραμένει αήττητη στη φετινή Premier League, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 της Λιντς.

Μπρέντφορντ – Έβερτον 1-1

Στην έδρα της Μπρέντφορντ, οι γηπεδούχοι έφθασαν πρώτοι στο γκολ σε δυο περιπτώσεις. Στο 8′ Εμπεμό είδε το σουτ του να περνάει εκτός για εκατοστά και στο 19′ η λόμπα του Γιένσεν σταμάτησε στο δοκάρι του Πίκφορντ. Η τύχη χαμογέλασε, τελικά, στον Γκόρντον και την Έβερτον που στο 24′ πήρε… κεφάλι στο σκορ (0-1) με ωραίο σουτ που υποψήφιου στόχου της Τσέλσι. Ο ίδιος παίκτης “άγγιξε” το γκολ και στο 45+1′, αλλά είπε “όχι” ο Ράγια. Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να… κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Γερμανός Βιτάλι Γιανέλτ στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μπράιτον – Λιντς 1-0

Οι δυο ομάδες έρχονταν με… φόρα έπειτα από τρεις αγωνιστικές, όμως στο πρώτο ημίχρονο αλληλοεξουδετερώθηκαν. Στο 17′ ο Γουέμπστερ απείλησε με κεφαλιά και στο 30′ ο Μαρτς είδε τον Μελιέ να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά ανταμείφθηκαν στο δεύτερο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 66ο λεπτό, ο Τρόσαρντ τροφοδότησε τον Γκρος και εκείνος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία ανοίγοντας το σκορ του παιχνιδιού. Η Λιντς προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να κερδίσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο στο τέλος ο Άνταμ Φόρσο με κοντινή κεφαλιά δεν εκμεταλλεύτηκε το χώρο που είχε και έτσι το σκορ έμεινε στο 1-0, με τους “γλάρους” να παραμένουν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα της Premier League.