“Πάρτι” Ευρώπης έστησε η Βιγιαρέαλ

Τα “κίτρινα υποβρύχια” έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στη Θέλτα, της οποίας επικράτησαν με 3:1 στο “Λα Θεράμικα” για την 32η αγωνιστική της La Liga.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα για το σύνολο του Κίκε Σετιέν, που ανέβηκε στην 5η θέση με 53 βαθμούς και κρατά σφιχτά στα χέρια του ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν. Την ίδια ώρα, η Θέλτα επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα και με 39 πόντους είναι 13η και η θέση της στην κατηγορία επισφαλής.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδανικό για την Βιγιαρεάλ, καθώς κατάφερε μόλις στο 2ο λεπτό να κάνει το 1:0, με τον Τζάκσον να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, έπειτα από ασίστ του Πίνο. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σενεγαλέζος φορ διπλασίασε τα τέρματά του, κάνοντας το 2:0 στο 12’. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν από νωρίς να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ, όμως ο Παρέχο αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 26’.

Λίγο αργότερα, ήρθε η μείωση από πλευράς Θέλτα, με τον Λάρσεν να κάνει το 2:1 στο 29’ και να βάζει ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι. Ωστόσο στο 70’ ο Τεράτς, με το πρώτο του φετινό γκολ, διαμόρφωσε το τελικό 3:1, κλειδώνοντας το τρίποντο για τη Βιγιαρεάλ.//T.