Ολοταχώς προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Μπαρτσελόνα!

Οι “μπλαουγκράνα” ήταν σαρωτικοί, νίκησαν με το εμφατικό 4:0 την Μπέτις στο “Καμπ Νόου” και αύξησαν τη διαφορά από την δεύτερη Ρεάλ εκ νέου στους 11 βαθμούς, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση τίτλος πέντε στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα “χόρευε” στην βροχή, νίκησε με 4:0 την Μπέτις στο “Καμπ Νόου” και… καλπάζει προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αφού πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε της La Liga είναι στο +11 από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και οι “μπλαουγκράνα” προηγήθηκαν στην πρώτη τους τελική. Ο Ραφίνια έβγαλε τη σέντρα, καρφωτή κεφαλιά του Κρίστενσεν και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των “Βερδιμπλάνκος” στο 14′. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Δανού αμυντικού με τη φανέλα των Καταλανών. Στο 33′ η Μπέτις έμεινε με 10 παίκτες, αφού ο Γκονθάλεθ αντίκρισε δύο κίτρινες μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών! Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της 3:0. Αρχικά ο Λεβαντόφσκι στο 36′ με το 19ο γκολ του στη σεζόν στη La Liga έκανε το 2:0 και στο 39′ ο Ραφίνια με ωραίο πλασέ έγραψε το 3:0, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς για τους Καταλανούς από το πρώτο μέρος. Ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός έφτασε τα 10 γκολ στη σεζόν, έχοντας ήδη και 11 ασίστ.

Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα μπήκε φουριόζα και ο Λεβαντόφσκι έχασε δύο ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Στο 53′ η Μπέτις κόντρα στη ροή του ματς έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Τερ Στέγκεν νίκησε σε τετ α τετ τον Μιράντα. Στο 57′ οι “μπλαουγκράνα” έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν τέσσερα τα τέρματά τους, αλλά ο Λεβαντόφσκι σημάδεψε το δοκάρι του Σίλβα! Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η είσοδος του Χοακίν στο 64′, στην τελευταία του παράσταση στο “Καμπ Νόου”, με τον θρύλο της Μπέτις να αποθεώνεται από τους οπαδούς και των δυο ομάδων. Ο εμβληματικός αρχηγός των Ανδαλουσιανών όμως χτύπησε και έγινε αναγκαστική αλλαγή περίπου ένα τέταρτο μετά την είσοδο του στο ματς. Στο 82′ η Μπαρτσελόνα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Κεσιέ και Φατί έκαναν το 1-2, ο Ισπανός εξτρέμ έκανε το γύρισμα και ο Ροντρίγκες με προβολή έστειλε την μπάλα άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 4:0 υπέρ των “μπλαουγκράνα”. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσάβι έριξε στο ματς τον 15χρονο Λαμίν Γιαμάλ στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης στη θέση του Γκάβι και ο πιτσιρικάς έγινε ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που έχει παίξει ποτέ στην πρώτη ομάδα της Μπαρτσελόνα τον 21ο αιώνα!

Ωστόσο, σε επίσημο αγώνα το ρεκόρ κατέχει ο Αρμάντο Μαρτίνες Σάγκι, ο οποίος ντεμπούταρε σε ηλικία 14 ετών και 200 ημερών.

ΓΚΟΛ: 14′ Κρίστενσεν, 36′ Λεβαντόφσκι, 39′ Ραφίνια, 82′ αυτ. Ροντρίγκες / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / 24′,33′ Γκονθάλεθ, 35′ Πελεγκρίνι
ΚΟΚΚΙΝΗ: 33′ Γκονθάλεθ
ΔΟΚΑΡΙ: 57′ Λεβαντόφσκι

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν (59′ Αλόνσο), Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ (59′ Φατί), Μπουσκέτς, Πέδρι (73′ Κεσιέ), Ραφίνια (73′ Ντεμπελέ), Λεβαντόβσκι, Γκάβι (83′ Γιαμάλ).

Μπέτις: Σίλβα, Μοντόγια, Φελίπε (13′ Γκονθάλεθ), Πεζέλα, Μιράντα (64′ Χοακίν), Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Ενρίκε (46′ Ακουοκού), Κανάλες (75′ Χουάνμι), Πέρεθ (64′ Άμπνερ), Ζοζέ.//Λ.