Επιτέλους νίκη για την Έλτσε

Οι “φρανχιβέρδες” χαμογέλασαν μετά από καιρό, επικρατώντας εντός έδρας με 4:0 της Ράγιο Βαγεκάνο, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Πρώτη νίκη, έπειτα από 1,5 μήνα αρνητικών αποτελεσμάτων και έξι συνεχόμενων ηττών, για την Έλτσε, που ουσιαστικά σχεδιάζει ήδη την επόμενη χρονιά, η οποία θα την βρει στην Segunda Division, ούσα στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς, έξι στροφές πριν το φινάλε. Από την άλλη, η ομάδα της Μαδρίτης έμεινε στην 9η θέση με 43 βαθμούς και υπέστη μία ήττα, που κάνει το όνειρο της ευρωπαϊκής εξόδου ακόμη πιο δύσκολο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο. Στο 27’ ο Λεζενέ αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα, έπειτα από παρέμβαση του VAR. Έτσι η Έλτσε απέκτησε ένα μεγάλο πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν πριν λήξει το ημίχρονο, με τον Μορέντε να σκοράρει με κεφαλιά για το 1:0 στο 45’+1’, έπειτα από σέντρα του Φιδέλ.

Οι παίκτες του Σεμπάστιαν Μπεκασέσε πήραν ψυχολογία από το προβάδισμα στην ανάπαυλα και πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο μέρος, καθαρίζοντας σχετικά νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο 52’ ο Μπογέ έγραψε το 2:0 με ωραίο σουτ και προτού περάσει ένα λεπτό, ο Φιδέλ έκανε το 3:0 με κοντινό πλασέ. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 72’ από τον Γκουμπαού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4:0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Έλτσε.//ΜΠ.