Παρέμεινε αήττητη η Λανς

Η ομάδα του Φρανκ Εζ συνέχισε το αήττητο σερί της στο φετινό γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 1-0 της Λυών για την 9η αγωνιστική.

Εννέα αγωνιστικές, εννέα θετικά αποτελέσματα για τη Λανς, που είναι σε εξαιρετική κατάσταση από το φινάλε της περασμένης αγωνιστικής περιόδου. Το σύνολο του Φρανκ Εζ επικράτησε με 1-0 της Λυών και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της Ligue 1.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωστικού χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και να προσπαθούν να ελέγξουν τον ρυθμό. Αμφότερες οι πλευρές είχαν ορισμένες καλές στιγμές, ωστόσο αδυνατούσαν να ανοίξουν το σκορ και να μπουν σε θέση οδηγού. Η πρώτη κορυφαία στιγμή ήρθε μετά από 39′ λεπτά αγώνα. Ο Μεντίνα πήρε μία εξαιρετική βαθιά μπαλιά μέσα στην περιοχή, έκανε σουτ σουτ, αλλά ο Λόπες έκανε εξαιρετική απόκρουση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Λανς απείλησε ξανά, αλλά ο Λόπες έδωσε νέο… άκυρο στο Οπέντα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορούσαν την μπάλα και αναζητούσαν διακαώς το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα. Στο 60′, ο Οπέντα έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, έφτασε μέχρι τον τερματοφύλακα, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε ξανά στον Λόπες. Η Λυών αδυνατούσε να απειλήσει με αξιώσεις και είχε αρκεστεί σε παθητικό ρόλο. Στο 76′, οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη καλή στιγμή. Ο Σαΐντ έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μικρή περιοχή, σούταρε απευθείας, αλλά ο Λόπες κράτησε ξανά το μηδέν. Έξι λεπτά αργότερα, η Λανς κέρδισε πέναλτι, ο Σοτοκά ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 1-0 αποτέλεσε και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΓΚΟΛ: 82′ Σοτοκά (πεν.)