Πάλεψε και πήρε τον βαθμό η απίστευτη Εσπανιόλ | Νίκη… ανάσα για τη Χετάφε

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις η αγωνιστική ημέρα στη La Liga. Η Εσπανιόλ έφερε στα ίσα το παιχνίδι από το 0:3 στο 3:3 και πήρε πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει να κρατηθεί στη βαθμολογία. Η Μπέτις από την άλλη ηττήθηκε 1:0 εντός έδρας από τους Μαδριλένους που ξεκόλλησαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 3:3

Η Ατλέτικο ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση πίεσε και έψαξε το γκολ, που τελικά βρήκε στο 21ο λεπτό με τον Σαούλ. Η Εσπανιόλ προσπάθησε να αντιδράσει όμως οι “ροχιμπλάνκος” ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί και πριν ακόμη συμπληρωθεί το πρώτο μέρος σκόραραν και πάλι με τον Καράσκο που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Ατλέτικο έμοιαζε να κλειδώνει τη νίκη, καθώς μόλις στο 46ο λεπτό ο Καράσκο τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η αντεπίθεση της Εσπανιόλ ξεκίνησε λίγα λεπτά αργότερα, όταν και κατάφερε να μειώσει σε 3:1 με το γκολ του Μόντες. Στο 76ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Χοσελού το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσαν εκ νέου σε 3:2. Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπορούσε να αντιδράσει και το τρίτο τέρμα ήταν γεγονός στο 78ο λεπτό, ο Σόουζα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, δίνοντας πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του στη μάχη να κρατηθεί στην κατηγορία.

Μπέτις – Χετάφε 0:1

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, σημειώθηκαν λιγοστές φάσεις με τη Χετάφε να έχει την υπεροχή. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, χωρίς όμως καμία να δημιουργεί σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο δεύτερο μέρος η Μπέτις μπήκε πιο δυνατά, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες, με τους Πέρες και Χουάνμι που δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η Χετάφε ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα, στο 69ο λεπτό με τον Αλντερέτε, ο οποίος με το κεφάλι, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Το 1:0 διατηρήθηκε έως το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πολύτιμο τρίποντο που τους ανέβασε από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην 16η θέση με 38 βαθμούς.