Βήμα παραμονής για τη Βαγιαδολίδ με… τριάρα κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Οι “πουθελάνος” βρήκαν τους “μπλαουγκράνα” σε… κατάσταση μέθης μετά τη φιέστα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και τους νίκησαν στο “Θορίγια” με 3:1, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής στη La Liga.

Ελλιπής η συγκέντρωση της Μπαρτσελόνα, αφού έχει ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα, έχασε από τη Σοσιεδάδ στην φιέστα του “Καμπ Νόου” και στο “Θορίγια” γνώρισε την δεύτερη σερί της ήττα, αυτή τη φορά από τη Βαγιαδολίδ, που με “όπλο” το κίνητρο της παραμονής επικράτησε με 3:1 των “μπλαουγκράνα”.

Οι “πουθελάνος” μετρούσαν πέντε σερί ήττες, αλλά κόντρα στην πρωταθλήτρια Ισπανίας επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα και παράλληλα βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της La Liga.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες των δύο ομάδων σήκωσαν μαζί πανό κατά του ρατσισμού, λίγο πριν τη σέντρα του παιχνιδιού. «Ρατσιστές, έξω από το ποδόσφαιρο», ήταν το χαρακτηριστικό μήνυμα, που είχε μάλιστα και την υπογραφή της La Liga, της διοργανώτριας αρχής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στην πρώτη τους φάση άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι! Σέντρα ξυράφι από τα αριστερά, ο Κρίστενσεν έπιασε την κεφαλιά στην προσπάθειά του να αποτρέψει να πάει η μπάλα στον αντίπαλο φορ και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα μόλις στο 2ο λεπτό. Το ξεκίνημα της Βαγιαδολίδ ήταν… εκρηκτικό και στο 20′ κέρδισαν πέναλτι. Ο Έρικ Γκαρσία ανέτρεψε εντός περιοχής τον Πλάτα και ο Λάριν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νικώντας τον Τερ Στέγκεν για το 2:0 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 30′ η Μπάρτσα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει, αλλά ο Μασίπ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ραφίνια. Η μπάλα κατέληξε κόρνερ και στην εκτέλεσή του ο Γκαρσία έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μασίπ είπε και πάλι “όχι”. Οι “μπλαουγράνα” ανέβασαν την πίεσή τους, έψαξαν το γκολ, αλλά δεν το βρήκαν και έτσι το 2:0 υπέρ των γηπεδούχων παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά.

Πιεστική μπήκε στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα και έψαχνε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Κόντρα στη ροή του ματς, η Βαγιαδολίδ είχε δοκάρι στο 60′! Σέντρα-σουτ του Πλάτα, αιφνιδιάστηκε από την κίνηση του Λάριν ο Πένια, αν και ο Καναδός δεν βρήκε την μπάλα. Ο ρυθμός έπεσε, με τους “πουθελάνος” να προστατεύουν το προβάδισμά τους. Οι γηπεδούχοι από το πουθενά βρήκαν και τρίτο γκολ, που τους έφερε “αγκαλιά” με μία σπουδαία νίκη. Ο Λάριν έφυγε στην πλάτη των “μπλαουγκράνα” και γύρισε στον Πλάτα, ο οποίος πλάσαρε σωστά από πολύ κοντά για το 3:0 στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Μια ανάσα από το 4:0 έφτασε η Βαγιαδολίδ, αλλά η προσπάθεια του Ρόζα στο 78′ σταμάτησε στο δοκάρι του Πένια! Στο 84′ η Μπάρτσα μείωσε σε 3:1. Φοβερή κάθετη του Ντε Γιονγκ, ο Λεβαντόφσκι πέρασε τον Μασίπ και πλάσαρε σωστά από δύσκολη γωνία. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με την Βαγιαδολίδ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη με 3:1 επί της Μπαρτσελόνα και το όνειρο της παραμονής για τους “πουθελάνος” παραμένει ζωντανό.

ΓΚΟΛ: 2′ Κρίστενσεν αυτ., 22′ Λάριν πεν., 75′ Πλάτα / 84′ Λεβαντόφσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Φρεσνέδα / 62′ Ραφίνια
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ: 60′ Πλάτα, 78′ Ρόζα

Βαγιαδολίδ: Μασίπ, Φρεσνέδα, Χοακίν (16′ Τόρες), Χάβι Σάντσεθ, Ολάθα (57′ Μόντσου), Πλάνο (71′ Πέρεθ), Μέσα (57′ Εσκουδέρο), Αγουάδο, Πλάτα, Ματσίς (71′ Ρόζα), Λάριν.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν (46′ λ.τρ. Πένια), Σέρτζι Ρομπέρτο (46′ Κεσιέ), Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Μπαλντέ, Τόρε (63′ Ντεμπελέ), Γκαρσία, Ντε Γιονγκ, Ραφίνια (63′ Φεράν Τόρες), Λεβαντόβσκι, Γκάβι (76′ Φατί).

Βαγιαδολίδ: Εκτός έδρας με Αλμερία (28/5).
Μπαρτσελόνα: Εντός έδρας με Μαγιόρκα (28/5).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής της La Liga:

Τρίτη 23/5

Θέλτα – Χιρόνα 1:1Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αλμερία 1:0Βαγιαδολίδ – Μπαρτσελόνα 3:1

Τετάρτη 24/520:30 Βιγιαρεάλ – Κάντιθ20:30 Έλτσε – Σεβίλλη20:30 Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγεκάνο23:00 Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης23:00 Μπέτις – Χετάφε