Μια… ανάσα από τ’ αστέρια η Σοσιεδάδ | Μοιρασιά στη Γαλικία

Το “Ανοέτα” μύρισε…  Champions League, καθώς οι Βάσκοι πήραν άλλο ένα τρίποντο (1:0) απέναντι στην Αλμερία, ενώ την ίδια ώρα στο “Μπαλαΐδος”, Θέλτα και Χιρόνα έμειναν στο 1:1.

Με δύο αναμετρήσεις άρχισε η 36η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και τα παιχνίδια αυτά είχαν ξεχωριστό ενδιαφέρον. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ μπορεί πανηγυρίζει σιγά-σιγά την επιστροφή της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ενώ η Θέλτα παραμένει ακόμα… μπλεγμένη με την υπόθεση παραμονή.

Θέλτα – Χιρόνα 1:1

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού στο “Μπαλαΐδος” δεν είχε ούτε ουσία, αλλά ούτε και θέαμα. Παρ’ όλα αυτά, εκεί που όλα έδειχναν ότι το πρώτο 45λεπτο θα έληγε χωρίς σκορ, ο Πέρεζ έδωσε τη λύση για τους γηπεδούχους. Ο Ισπανός επιθετικός πήρε τη πάσα του Γκαλάν και με ωραίο τελείωμα στην αριστερή γωνία του Γκαζανίγκα, έγραψε το 1:0 στο 42ο λεπτό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση σχετικά γρήγορα, μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Οι Καταλανοί κέρδισαν πέναλτι, στο οποίο ο Στουάνι αρχικά αστόχησε, όμως ο διαιτητής έδειξε επανάληψη και ο Ουρουγουανός φορ δεν άφησε την δεύτερη ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας στο 59’ το 1:1, που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αλμερία 1:0

Από την αρχή του αγώνα, οι Βάσκοι προσπάθησαν να δείξουν το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, ωστόσο τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην καλή ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Τα πάντα όμως άλλαξαν, όταν η Αλμερία έμεινε με 10 παίκτες. Ο Σουάρεζ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο 36’, δημιουργώντας μία αριθμητική ανισορροπία. Αυτό μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κούμπο πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, με το οποίο έκανε το 1:0. Αυτό το σκορ δεν άλλαξε, καθώς η Σοσιεδάδ δεν κατάφερε να εξαργυρώσει την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρο, με το να πετύχει κι άλλο γκολ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής της La Liga:

Τρίτη 23/5

Θέλτα – Χιρόνα 1:1Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αλμερία 1:023:00 Βαγιαδολίδ – Μπαρτσελόνα

Τετάρτη 24/520:30 Βιγιαρεάλ – Κάντιθ20:30 Έλτσε – Σεβίλλη20:30 Ρεάλ Μαδρίτης – Ράγιο Βαγεκάνο23:00 Εσπανιόλ – Ατλέτικο Μαδρίτης23:00 Μπέτις – Χετάφε