Ο Ντέιβιντ έσωσε τη Λιλ

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά γλίτωσε τη Λιλ από την εντός έδρας ήττα από τη Ρεν, η οποία προηγήθηκε με 2-0, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε και έμεινε με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2), για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Η ομάδα της Βρετάνης αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί σχεδόν από τα.. αποδυτήρια με τον Μπλας να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 1ο λεπτό, ενώ πριν συνέλθει η Λιλ κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ με τον Καλιμουεντό (20′). Στην επανάληψη οι «λιλουά» ανέλαβαν πλήρως τον έλεγχο του ματς, κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντέιβιντ στο 84ο λεπτό και ο Καναδός φορ βρήκε κι άλλο γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, γλιτώνοντας την ομάδα του από μια οδυνηρή ήττα.