Παραπαίει η Νις που έχασε και από τη Μονπελιέ

Η ομάδα της Νίκαιας ηττήθηκε με 2-1 στην αναμέτρηση 25ης αγωνιστικής της Ligue 1 στην “Allianz Riviera” κι έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, χάνοντας περισσότερο έδαφος στη μάχη της πρώτης τριάδας.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν… καυτό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Τοντιμπό έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η απάντηση ήρθε… άμεσα, μιας και ο Μπογκά έφερε το ματς στα ίσα στο 12′. Το σύνολο του Ντερ Ζακιαράν όμως προηγήθηκε εκ νέου, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Συγκεκριμένα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σαβανιέ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, έφτιαξαν φάσεις αλλά καμία εξ αυτών δεν κατάφερε να καταλήξει στα δίχτυα, με αποτέλεσμα το 2-1 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα.

Κάπως έτσι η Νις παρέμεινε 5η με 40 βαθμούς, στο -1 από την 4η Λιλ και το -2 από την 3η Μονακό. Παράλληλα, βρίσκεται μόλις έναν πόντο μπροστά από την 6η Λανς. Από την άλλη, η Μονπελιέ βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού και… εκτοξεύτηκε στην 12η θέση με 26 πόντους, όντας στο +2 από τη 16η Χάβρη.