Με καθοριστικό Πόρτου συνέχισε το σερί η Χιρόνα

Στο 90ο λεπτό του αγώνα, ο 31χρονος Ισπανός επιθετικός… έλυσε τον γόρδιο δεσμό και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη κόντρα στην Λας Πάλμας με 1-0.

Χιρόνα και Λας Πάλμας αγωνίστηκαν για την τέταρτη αγωνιστική της La Liga, αν και το ματς έδειχνε πως δεν θα είχε νικητή, ήρθε ο Πόρτου ως… από μηχανής Θεός για να σκοράρει με το κεφάλι και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 1-0.

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, αυτό δεν συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο ημίχρονο. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πεχίνο βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Χιρόνα, αλλά το σουτ που επιχήρησε μπλόκαρε εύκολα ο Γκαζανίνγκα. Στο 11′, ήταν η σειρά του πορτιέρο της Λας Πάλμας να δείξει τα αντανακλαστικά του. Ο Τσιγκάνκοφ σούταρε αλλά ο Βαγιες απέκρουσε εντυπωσιακά. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Σουάρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας προβάδισμα στη Χιρόνα, αλλά το αυτογκόλ ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR, για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Από εκείνο το λεπτό και έπειτα δεν δημιουργήθηκε κάποια φάση στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βγάλουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Μόνο η Λας Πάλμας με τον Αραούχο έφτασε κοντά στην επίτευξη τέρματος, στο 58ο λεπτό αλλά ο Γκαζανίγκα απέκρουσε εντυπωσιακά. Όλα αυτά μέχρι το 90′, όπου ο Πόρτου με κεφαλιά νίκησε τον Βάγιες κάνοντας το 1-0 που έμεινε μέχρι το τέλος. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα από την Καταλονία που έφτασε τους 10 βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, στο -2 από την Ρεάλ Μαδρίτης.