Η Κάντιθ “υπέταξε” την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στο Europa

Η ομάδα από την Ανδαλουσία νίκησε την Βιγιαρεάλ, στο “Εστάδιο Νουέβο Μαραντίγια”, με τελικό σκορ 3-1.

Η Βιγιαρεάλ είναι μία εκ των τριών ομάδων που θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο των ομίλων του Europa League, αλλά την ίδια μέρα που πραγματοποιήθηκε η κλήρωση, εκείνη “γεύτηκε” την βαριά ήττα από την Κάντιθ.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να άνοιξαν εκείνοι το σκορ με τον Αλεξάντερ Σέρλοθ, μόλις στο 10ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μίλησαν και μάλιστα εις… τριπλού.

Για την ακρίβεια, η πρώτη απάντηση, εκείνη της ισοφάρισης, ήρθε δύο λεπτά μετά από το γκολ του Νορβηγού στράικερ, με τον Κρις Ράμος. Στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αλφόνσο Πεδράζα δέχθηκε κόκκινη και η Βιγιαρεάλ έμεινε με 10 παίκτες στο χορτάρι. Εκεί, ξεκίνησε και η… κατρακύλα.

O Ντάρβιν Ματσίς εκτέλεσε πέναλτι στο 30′ και ευστόχησε, δίνοντας την δεύτερη απάντηση, προμηνύοντας την επικράτηση. Με ασίστ του Εσκαλάντε, ο αριστερός εξτρέμ ευστόχησε και σε ένα δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο γενικά για την ομάδα του, “καθαρίζοντας” την δουλειά από το 50′.//ΓΚ