Σώθηκαν Στρασβούργο και Μπρεστ

Αρκετά γκολ, ανατροπές αλλά και αποτελέσματα που… κρίνουν πολλά πράγματα σε ότι αφορά τη μάχη της παραμονής μας επεφύλασσε το απογευματινό πρόγραμμα της Κυριακής (21/05) στη Ligue 1.

Στο “Stade Francis-Le Blé” η Μπρεστ επικράτησε με 2:1 της Κλερμόν και εξασφάλισε τη συνέχεια της στην κορυφαία κατηγορία. Όλα τα γκολ μπήκαν μέσα σε… 5 αγωνιστικά λεπτά. Η αρχή έγινε στο 43′, όταν ο Νέτο Μπόρζες βρήκε δίχτυα για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση ήρθε άμεσα, με τον Ονορά να ισοφαρίζει στο 45′. Στο 48′ του δευτέρου ημιχρόνου ο Μουνιέ ανέτρεψε πλήρως το σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στην “Allianz Riviera” διεξήχθη το μοναδικό παιχνίδι που δεν είχε γκολ. Η Νις και η Τουλούζ ήταν πρακτικά αδιάφορες, κάτι που φάνηκε και στην πράξη μιας και έμειναν με χαρακτηριστική άνεση στο 0:0.

Στο “Stade Auguste-Delaune“, η Ρεμς και η Ανζέρ πήραν από έναν βαθμό χάρη στο τελικό 2:2. Ο Ίτο άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μιας και ο Σαμπάνοβιτς ισοφάρισε στο 46′. Ο Μπαλογκάν έκανε το 2:1 στο 54′, όμως η τελευταία κουβέντα άνηκε στον Αμπντέλι, ο οποίος ισοφάρισε στο 60′. Τέλος, στο “Stade de l’Aube” το Στραβσούργο πήρε βαθμό… σωτηρίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Ντιαρά. Ωστόσο, η Τρουά έδειξε σημαντική αντίσταση και ισοφάρισε με τον Ρόνι Λόπες στο 73′, παίρνοντας την ισοπαλία με το τελικό 1:1.

Μπρεστ – Κλερμόν 2:1
(45′ Ονορά, 48′ Μουνιέ – 43′ Νέτο Μπόρζες)

Νις – Τουλούζ 0:0