Έχει ακόμη… παλμό για Ευρώπη η Λυών!

Οι “Λιονέ” εκμηδένισαν τις ελπίδες της Μονακό για την έξοδο στο Champions League, καθώς επικράτησαν με 3:1 και έτσι παραμένουν… ζωντανοί για ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο” τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ligue 1, η Λυών κατάφερε να πανηγυρίσει μια πολύ σημαντική νίκη με ανατροπή, επικρατώντας 3:1 της Μονακό στο “Παρκ Ολιμπίκ” και έτσι έμεινε “ζωντανή” στο “κυνήγι” μιας θέσης που οδηγεί στα… ευρωπαϊκά σαλόνια τη νέα σεζόν.

Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο ματς με γκολ του Μπεν Γεντέρ, αλλά οι “Λιονέ” είχαν τις απαντήσεις που χρειάζονταν. Αρχικά στο 38ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Λακαζέτ ισοφάρισε σε 1:1 και στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους, η Λυών μπήκε σε θέση “ισχύος”. Συγκεκριμένα, στο 57′, ο Κακιουρέ με όμορφη ενέργεια έκανε το 2:1, για να έρθει στο 78′ ο Τσέρκι να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3:1.

Πλέον, οι δυο ομάδες δυο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Ligue 1 κοιτούν τα αποτελέσματα της Λιλ και της Ρεν, προκειμένου να κλέισουν μια θέση που οδηγεί σε ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο”, καθώς η Λυών έχει 59 βαθμούς και βρίσκεται στην 7η θέση της κατάταξης, ενώ η Μονακό έχει 65 και βρίσκεται στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.//Γ.