Ανατροπή… Ευρώπης!

Η Λιλ επικράτησε εντός έδρας με 2:1 της Μαρσέιγ και μάλιστα με ανατροπή, πλησίασε την 4η Μονακό και άφησε τους Μασσαλούς… πίσω στην κούρσα της 2ης θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Η Λιλ έκανε την ανατροπή και πήρε σπουδαία νίκη για την 36η αγωνιστική της Ligue 1 με 2:1 απέναντι στη Μαρσέιγ, που τη φέρνει πιο κοντά στη μάχη για το Europa League, ενώ παράλληλα απομακρύνει τους Μασσαλούς από τη Λανς και το… μπρα ντε φερ για το απευθείας εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League.

Το σύνολο του Ιγκόρ Τούντορ ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και βρήκε το γκολ με τον Ζονατάν Κλος στο 29ο λεπτό, που έμοιαζε ικανό να τους δώσει τους τρεις βαθμούς.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με πέναλτι υπέρ των “λιλουά”, που μετέτρεψε σε γκολ ο Τζόναθαν Ντέιβιντ και έδωσε το μομέντουμ στους παίκτες του Πάουλο Φονσέκα. Ο Ζονατάν Μπαμπά στο 72′ έκανε την ολική ανατροπή και η Λιλ έφτασε στο τρίποντο που τόσο ήθελε.//Λ.