Σημαντικές νίκες για Κλερμόν, Μετς | Μοιρασιά στο “Πιέρ-Μοροΐ”

Στην μάχη της παραμονής η ομάδα του Κλερμόν πήρε σπουδαία νίκη επί της άμεσης ανταγωνίστριας Λοριάν. Στο ντέρμπι του μεσημεριανού πακέτου η μπίλια έκατσε στο “Χ”, ενώ η ομάδα του Μπόλονι κέρδισε σχετικά εύκολα την Ναντ για την 12η αγωνιστική της Ligue 1.

ΛΙΛ – ΤΟΥΛΟΥΖ

Η λευκή ισοπαλία “έσπασε” στο τριαντάλεπτο με την ομάδα του Φονσέκα να προηγείται έπειτα από κεφαλιά του Γιορό που κατέληξε δοκάρι και μέσα, από φάουλ του Ζεγκρόβα (1-0). Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Ντέιβιντ στο 40+1′, αλλά ο πορτιέρε της Τουλούζ απέκρουσε εντυπωσιακά. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο Ζεγκρόβα απείλησε με σουτ από το ύψος της περιοχής, χωρίς αποτέλεσμα. Στο 65′ οι “μωβ” ισοφάρισαν. Ο Σιέρο με φάουλ βρήκε τον Νταλινγκά, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Ο Καμπεγιά δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στο 82′, καθώς η προσπάθεια του βρήκε δοκάρι και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

ΜΕΤΣ – ΝΑΝΤ

Η ομάδα του Μπόλονι προηγήθηκε… από τα αποδυτήρια. Στο 3ο λεπτό ο Ούντολ έβγαλε μια σέντρα την οποία αξιοποίησε ο Φαν Ντεν Κέρκοφ κάνοντας το 1-0. Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση με τον Σιμόν να ισοφαρίζει μετά από μπαλιά του Παλουά (1-1). Η ισορροπία στο σκορ δεν έμεινε για πολύ αφού στο 28′ οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα. Ο Ελισόρ με ωραίο σουτ έκανε το 2-1 σε ένα πολύ συναρπαστικό μισάωρο παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μετς έφτασε κοντά στο να κλειδώσει τη νίκη στο 56′, αλλά το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Ζακ και στο 62′ με τον Ουκίτζα να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο τρίτο γκολ έφτασε πέντε λεπτά πριν το τέλος με την ωραία συνεργασία Φαν Ντεν Κέρκοφ και Ασόρο να καταλήγει στα δίχτυα από τον δεύτερο και την υπόθεση νίκη να “κλειδώνει”.

ΚΛΕΡΜΟΝ – ΛΟΡΙΑΝ

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού καταγράφηκε στο 5′, όταν ο Κεϊτά απείλησε με ένα σουτ την εστία των φιλοξενουμένων. Ο ίδιος προσπάθησε και στο 27′ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Δέκα λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι είχαν και τρίτη ευκαιρία με τον Νίκολσον, ωστόσο ο Εμβογκό είχε απάντηση. Η Κλερμόν “έλυσε τον γόρδιο δεσμό” από την άσπρη βούλα. Στο 66′ ο Μπόρζες αναντράπηκε εντός περιοχής, ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση αλλά ο VAR επενέβη και καταλογίστηκε πέναλτι. Ο Νίκολσον δεν αστόχησε και έτσι το διαμορφώθηκε το 1-0. Oι φιλοξενούμενοι πήγαν να κλέψουν την ισοπαλία στο 91′ με την κεφαλιά του Ντουκουρέ, αλλά ο Ντιό είχε απάντηση.