Κορυφή με “τριπλό” Εμπαπέ για την Παρί

Ο Γάλλος σούπερ σταρ πήρε από το χέρι την ομάδα του Λουίς Ενρίκε και με τρία δικά του γκολ “καθάρισε” τη Ρεμς (0-3). Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας οι Παριζιάνοι, παρέμειναν τέταρτοι οι γηπεδούχοι.

Το παιχνίδι στο “Στάντ Ογκουστέ – Ντελόν” ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το φίλαθλο κοινό. Η Παρί προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό με γκολ του Εμπαπέ έπειτα από ασίστ του Ντεμπελέ (1-0). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, βρίσκοντας γκολ πέντε λεπτά μετά με τον Ίτο, ωστόσο για κακή τους τύχη το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Κοντά στην ισοφάριση έφτασε και στο 41΄η Ρεμς με τον Ρίτσαρντσον να κερδίζει το ριμπάουντ εντός περιοχής και να απειλεί την εστία του Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά. Έτσι, το προβάδισμα της Παρί έμεινε μέχρι τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Παριζιάνοι έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Ο Σόλερ πάσαρε στον Εμπαπέ, με τον συνήθη ύποπτο να διπλασιάζει το προβάδισμα και τα προσωπικά του γκολ με κοντινό πλασέ (2-0). Νωρίτερα, ο Αγκμπαντού έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει με ωραία προσωπική ενέργεια στο 56′. To “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε και πάλι ο Γάλλος σούπερ σταρ στο 82′, φτάνοντας στο χατ τρικ με ένα έξοχο πλασέ από πάσα του Μπαρκολά (3-0). Ο 24χρονος ηγέτης της Παρί “φλέρταρε” και με το τέταρτο τέρμα στο 86′, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι.