Επιστροφή στις νίκες για Τουλούζ και Λιλ | “Κουλούρια” στη Νίκαια

Οι “τουλίπες” και η ομάδα του Φονσέκα επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα, ενώ στο ντέρμπι “κορυφής” στη Νίκαια, η τοπική ομάδα και η Μπρεστ έμειναν στο 0-0 για την 7η αγωνιστική της Ligue 1.

Νις – Μπρεστ 0-0

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λε Ντουαρόν στο 8′ να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Λαμπόρντ στο 20′ να σημαδεύει το κέντρο της εστίας μέσα από την περιοχή. Στο 29′ ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο η άμυνα της Μπρεστ απομάκρυνε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Οι δύο ομάδες επιβεβαιώνοντας το καλό ξεκίνημα που έχουν κάνει αμφότερες στη Ligue 1 κατάφεραν να αλληλοεξουδετερωθούν, μένοντας στο 0-0 και στα πολύ υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Τουλούζ –  Μετς 3-0

Η Μετς ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, χάνοντας καλή ευκαιρία στο τρίτο λεπτό με τον Σαμπάλι να αστοχεί εντός περιοχής. Η Τουλούζ είχε την πρώτη καλή της φάση στο 27′ με κεφαλιά του Νταλίνγκα και πέντε λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με τον Σμίντ να ευστοχεί σε τετ α τετ, μετά από ασίστ του Ντονούν (1-0). Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι “μωβ” διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Νταλίνγκα στο 43′. Το δεύτερο μέρος κύλησε με την ομάδα του Μαρτίνεθ να διαφυλάσσει το μηδέν στην άμυνα και να “κλειδώνει” το δεύτερο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα με γκολ του Μαγκρί στο 83′.

Χάβρη – Λιλ 0-2

Οι περσινοί πρωταθλητές της Ligue 2 μπήκαν φουριόζοι στο ματς, σκοράροντας μόλις στο 7′ με τον Καζιμίρ, αλλά για κακή τους τύχη το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερη φάση με τον Σουμαρέ στο 12′, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν με ευκαιρία του Ζεγκρόβα δύο λεπτά μετά. Ο Κοσοβάρος έκανε το 1-0 για τη Λιλ στο 41′ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, δίχως να αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ της Χάβρης. Στο 52′ η ομάδα του Φονσέκα είχε την τύχη με το μέρος της, αφού ο Σαλμιέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 2-0 στην προσπάθεια του να απομακρύνει. Στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού, η Λιλ δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα και να επιστρέψει στις νίκες μετά από έναν μήνα.