Η Νιούκαστλ διέσυρε την Τότεναμ | Άνετα η Γουέστ Χαμ

Οι “καρακάξες” παίζοντας διαστημικό ποδόσφαιρο, επικράτησαν με 6:1 της Τότεναμ (5:0 στο 21΄) και πήραν προβάδισμα για την τετράδα. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Λονδρέζοι διέσυραν την Μπόρνμουθ εκτός έδρας με 4:0.

Σπουδαίες νίκες πανηγύρισαν Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ. Οι… πρώτοι κέρδισαν με 6:1 την Τότεναμ, ενώ οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 4:0 της Μπόρνμουθ.

Με το μαχαίρι στα… δόντια ξεκίνησε το παιχνίδι η Νιούκαστλ. Οι “καρακάξες” ήταν ισοπεδωτικοί πετυχαίνοντας 5 τέρματα σε 21 λεπτά. Στο 2′ άνοιξε το σκορ ο Μέρφι, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζοέλινγκτον διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 9΄ο Μέρφι έκανε το 3-0, δημιουργώντας… σοκ στα “σπιρούνια”. Στην εξίσωση για τη Νιούκαστλ μπήκε και ο Ισάκ, ο οποίος με δύο γκολ στο 19′ και το 21′ διαμόρφωσε το 5:0. Η ομάδα του Στελίνι δεν μπορούσε να αντιδράσει, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο 49′ ο Κέιν σκόραρε για τα “σπιρούνια” τα οποία μείωσαν σε 5:1. Παρά την πίεση που ασκούσαν οι Λονδρέζοι, οι γηπεδούχοι λειτουργούσαν εξαιρετικά και σημείωσαν κι άλλο τέρμα. Αυτή τη φορά με τον Γουίλσον, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6:1. Με τη νίκη τους αυτή, οι “καρακάξες” ανέβηκαν στην 3η θέση και αύξησαν την διαφορά τους από την Τότεναμ στους 6 βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Γουέστ Χαμ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στην Μπόρνμουθ, την οποία κέρδισε εκτός έδρας με 3:0. Οι Λονδρέζοι επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και με τον Αντόνιο άνοιξαν το σκορ στο 5΄. Στο 12′ ο Πακετά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ράις έκανε το 3:0 τελειώνοντας επί της ουσίας το παιχνίδι. Οι Λονδρέζοι δεν σταμάτησαν εκεί στο 72′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους, με τον Φορνάλς (72′), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4:0.Με αυτή τη νίκη η Γουέστ Χαμ έφτασε στους 34 βαθμούς, ενώ η Μπόρνμουθ έμεινε στους 33.