Έσωσε το βαθμό αλλά έχασε έδαφος

Παρά το γεγονός ότι στο 87ο λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ με δύο γκολ, η Άρσεναλ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 3:3 κόντρα στην ουραγό Σαουθάμπτον στο “Emirates Stadium”, για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Οι παίκτες του Μπρούνο Σέλες κατάφεραν να… παγώσουν το γήπεδο μόλις στο 1ο λεπτό, βρίσκοντας δίχτυα με τον Αλκαράς. Ωστόσο, δεν αρκέστηκαν εκεί και στο 14′ ο σκόρερ έγινε δημιουργός, έκοψε την άμυνα της Άρσεναλ στη μέση με μία φανταστική πάσα και έδωσε… έτοιμο γκολ στον Γουόλκοτ που έκανε το 2:0. Οι “κανονιέρηδες” έψαξαν την αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν στο 20′, μετά από μία συνεργασία των ΣάκαΜαρτινέλι και τελείωμα του δεύτερου. Η πίεση… αυξήθηκε στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να αγγίζουν την ισοφάριση σε διαφορετικές περιπτώσεις αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αντίστοιχη, με τους Λονδρέζους να προσπαθούν, αλλά να μην μπορούν να βρουν δίχτυα. Στο 66′ ήρθε το απόλυτο σοκ, μιας και μετά από ένα καλοεκτελεσμένο κόρνερ, ο Μπέλα-Κότσαπ έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στον Τσαλέτα-Τσαρ, ο οποίος από κοντά έκανε το 3:1. Το “Emirates Stadium” σίγησε πλήρως, με τους παίκτες του Αρτέτα να χάνουν τη γη κάτω από τα πόδια τους.

Περισσότερα από 20 λεπτά πέρασαν με τον ρυθμό να έχει χαθεί, όμως στο 88′ ο Έντεγκαρντ έπιασε ένα τρομερό σουτ από τα 20 μέτρα και μείωσε σε 3:2. Το κλίμα άλλαξε πλήρως, οι “κανονιέρηδες” βγήκαν όλοι μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε 120 δευτερόλεπτα. Μετά από μία φάση διαρκείας, ο Σάκα ήταν αυτός που έκανε το 3:3. Το μομέντουμ είχε αλλάξει για τα καλά και ο Τροσάρ άγγιξε την ολική ανατροπή στο 90’+2′ αλλά η μπάλα από το μακρινό του σουτ κατέληξε στο δοκάρι. Το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος, με την πρωτοπόρο Άρσεναλ να έχει 75 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη Μάντσεστερ Σίτι που έχει δύο αγώνες λιγότερους. Από την άλλη, η Σαουθάμπτον έμεινε στην τελευταία θέση με 24 πόντους και είναι στο -3 από τη σωτηρία.

ΓΚΟΛ: 20′ Μαρτινέλι, 88′ Έντεγκαρντ, 90′ Σάκα – 1′ Αλκαράς, 14′ Γουόλκοτ

Κίτρινες: 45’+4′ Ζιντσένκο – 27′ Αλκαράς, 32′ Περό, 42′ Γουόκερ-Πίτερς, 76′ Άρμστρονγκ, 90’+4′ Ντιαλό