Δύσκολα τη Νότιγχαμ η Λίβερπουλ | Γκέλα για την Άστον Βίλα

Τα απογευματινά παιχνίδια της 32ης αγωνιστικής της Premier League ολοκληρώθηκαν με το μόνο… φαβορί που επικράτησε να είναι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, την ώρα που το σύνολο του Ουνάι Έμερι άφηνε βαθμούς στο Μπρέντφορντ.

Στο “Anfield“, η Λίβερπουλ… δεινοπάθησε, όμως κατάφερε να νικήσει τη Νότιγχαμ Φόρεστ με 3:2. Όλα τα γκολ μπήκαν μέσα σε… 23 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ζότα άνοιξε το σκορ στο 47′, με τον Γουίλιαμς να εκμεταλλεύεται ένα τραγικό λάθος της “κόκκινης” άμυνας και να ισοφαρίζει στο 51′. Ο Πορτογάλος επιθετικός ωστόσο απάντησε στο 55′ για το 2:1. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εκ νέου αντίδραση και έκαναν το 2:2 με τον Γκιμπς-Γουάιτ στο 67′. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σαλάχ έδωσε το τρίτο προβάδισμα στην ομάδα του Κλοπ, διαμορφώνοντας το τελικό 3:2.

Την ίδια ώρα, στο “King’s Power Stadium“, η Λέστερ γύρισε… από την κόλαση και επικράτησε με 2:1 της Γουλβς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με τον Κούνια. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 36′ και ο Ιχεανάτσο το μετέτρεψε σε γκολ για το 1:1. Στο 75′, ο Καστάν διαμόρφωσε το τελικό 2:1, μετά από ασίστ του Κρίστιανσεν.

Στο “Brentford Community Stadium“, η Μπρέντφορντ αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1:1 με την Άστον Βίλα. Ο Αϊβάν Τόνεϊ στο 65′ ήταν αυτός που… έλυσε το γόρδιο δεσμό, με τον Ντάγκλας Λουίζ να ισοφαρίζει στο 87′. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα πλήγωσε σημαντικά τους “χωριάτες”, στη μάχη που δίνουν για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τέλος, στο “Selhust ParkΚρίσταλ Πάλας και Έβερτον… κόλλησαν στο 0:0, το οποίο απομακρύνει τους γηπεδούχους από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ τα “ζαχαρωτά” έφτασαν τους 28 βαθμούς και ισοβαθμούν με τη 17η Λέστερ.

Λίβερπουλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3:2
(47′, 55′ Ζότα, 70′ Σαλάχ – 51′ Γουίλιαμς, 67′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Λέστερ – Γουλβς 2:1
(36′ Ιχεανάτσο (πεν.), 75′ Καστάν – 13′ Κούνια)

Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 0:0