Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Άιντραχτ

Στο 87o λεπτό η αντίπαλος του ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Κολωνία (1-1), χάρις τον Νκουνκού που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς.

Την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Μάιντζ, η Αιντραχτ Φρανκφούρτης έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις με τον Μαρμούς. Σήμερα (03/09) ήταν ο Νκουνκού που σκόραρε στο 87ο λεπτό για να γράψει το τελικό 1-1.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε σε υψηλό τέμπο. Στο 17ο λεπτό η αντίπαλος του ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι, όταν ο Μαρμούς έπεσε μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής είπε “παίζετε”. Στο 42ο λεπτό όμως δεν έκανε το ίδιο. Σε απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μαξ μέσα στην περιοχή με τον Μπαντστούμπερ, έδειξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Κάιντζ, κάνοντας το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με το 1-0 υπέρ των “τράγων” να είναι το σκορ του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πάλι παράπονα από τον διαιτητή, όταν ο Μάριο Γκέτσε έπεσε μέσα στην περιοχή στο 51ο λεπτό, αλλά ο άρχοντας του αγώνα αρνήθηκε το πέναλτι στους “αετούς“. Στα υπόλοιπα λεπτά, η ομάδα του Τοπμέλερ είχε την υπεροχή αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 87ο λεπτό, όταν ο Νκουνκού με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σβάμπε και έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του. Το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Άιντραχτ πήρε την δεύτερη ισοπαλία της στη Bundesliga φτάνοντας στους 5 βαθμούς. Από την άλλη η Κολωνία πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα.