Συνετρίβη η Φράιμπουργκ | Η Μπάγερ έκανε… επίδειξη δύναμης

Η Στουτγκάρδη διέλυσε με 5-0 για την 3η αγωνιστική της Bundesliga την αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, ενώ η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει αήττητη και στην κορυφή μετά τη νίκη της με 5-1 επί της Ντάρμσταντ.

Επίδειξη δύναμης από την Στουτγκάρδη και πάρτι στην “MHPArena“, καθώς διέλυσε με 5-0 την Φράιμπουργκ, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Europa League.

Στουτγκάρδη – Φράιμπουργκ 5-0

Η Στουτγκάρδη ξεκίνησε… μαγικά το παιχνίδι καθώς μόλις στο 19ο λεπτό βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0! Αρχικά ο Φούχριχ στο 8′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0 για του γηπεδούχους και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκιρασί. Ο επιθετικός από τη Γουινέα στο 17′ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά αργότερα (19′) έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα δικά του. Στο δεύτερο μέρος οι Σουηβοί έκαναν τέσσερα τα τέρματά τους, με τον Φούχριχ στο 62′ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 4-0 για την ομάδα του. Τον επίλογο έγραψε ο Μιλό στο 75′, ο οποίος διαμόρφωσε το 5-0, μετά από δημιουργία του Καραζόρ.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Ντάρμσταντ 5-1

Ο Βίκτορ Μπονιφάς στο 21′ έκανε το 1-0 για τις “ασπιρίνες”, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα, με τον Όσκαρ Βίλελμσον να κάνει το 1-1 με κεφαλιά, μετά την εκτέλεση φάουλ του Κρίστοφ Κλάρερ. Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο με την έναρξη του δεύτερου μέρους πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο γκολ του Παλάσιος στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 61′ έκαναν το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Βίκτορ Μπονιφάς. Στο 67′ ο Μπονιφάς πήρε τον ρόλο του δημιουργού και σέρβιρε στον Χόφμαν το 4-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Την τελευταία κουβέντα πάντως την είπε ο Χλόζεκ στο 83′, όταν έγραψε το τελικό σκορ, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπαμπά.

Βέρντερ Βρέμης – Μάιντζ 4-0

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Βέρντερ Βρέμης, που μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάρβιν Ντουκς. Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, χάρη στο τέρμα του Γενς Στέιτζ στο 53′ με κοντινή δυνατή κεφαλιά. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 82’… σφράγισαν τη νίκη με γκολ του Μπίτενκουρτ. Ο επίλογος γράφτηκε στο 84′, όταν ο Ενζινμά πήρε από τον σκόρερ του τρίτου γκολ και πέτυχε το 4-0.

Χόφενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 3-1

Με γκολ του Τιάγκο Τόμας μέσα από την περιοχή η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 36′, αλλά η Χόφενχαϊμ απάντησε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπρουκς στο 45’+2′ να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 60′ οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, με τον Μαξιμίλιαν Μπέιερ να κάνει το 2-1 για την ομάδα του. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 74′ από τον Σκοβ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μετά από ασίστ του Κράμαριτς.

Άουγκσμπουργκ – Μπόχουμ 2-2

Ο Ντιόν Μπέλιο στο 35′ έκανε το 1-0 για την Άουγκσμπουργκ, αλλά η Μπόχουμ ισοφάρισε με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στο γκολ του Ασάνο στο 45’+3′. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, χάρη στο γκολ του Ντεμίροβιτς στο 62′, αλλά ο Ασάνο είχε ξανά απάντηση και δύο λεπτά αργότερα (64′) ισοφάρισε σε 2-2.