Η Μπάγερν απέδρασε… στο (Τέλ)ος

Χάρη στο τέρμα του του 18χρονου Γάλλου που μπήκε ως αλλαγή στο 8ο λεπτό η ομάδα του Μονάχου έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης (2-1) από το… καταραμένο για αυτήν “Borussia Park”.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, η πρωταθλήτρια Γερμανίας πήρε την νίκη κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Για τους γηπεδούχος σκόραρε ο Ιτακούρα με κεφαλιά στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σανέ ισοφάρισε με τελείωμα μέσα στην περιοχή στο 58ο λεπτό για να ολοκληρώσει την ολική ανατροπή ο Ματίς Τελ με κεφαλιά στο 87ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται μόλις στο 26ο λεπτό, όταν η κεφαλιά του Φρίντριχ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ουλράιχ. Αυτό που δεν πέτυχε ο Φρίντριχ, πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιτακούρα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βέμπερ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, για να φτάσει η μπάλα στο κεφάλι του Ιάπωνα σέντερ μπακ, που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων κάνοντας το 1-0. Στο 32ο λεπτό λίγο έλειψε η Γκλάντμπαχ να διευρύνει το προβάδισμα της, αλλά το σουτ του Βάιγκλ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ουλράιχ. Στο 39′ η Μπάγερν έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Σανέ μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε τον Νίκολας, αλλά η μπάλα μετά και από απόκρουση του γκολκίπερ κατέληξε στο δοκάρι. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Σεοάνε να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε. Η Μπάγερν ευτύχησε να ισοφαρίσει το ματς στο 58ο λεπτό, όταν ο Κίμιχ βρήκε τον Σανέ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος εκτέλεσε τον Νίκολας κάνοντας το 1-1. Μπορεί οι Βαυαροί να είχαν την κυριαρχία στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν έβρισκαν το γκολ που θα τους έδινε την νίκη. Όλα αυτά όμως ίσχυσαν μέχρι το 87 λεπτό. Τότε, ο Κίμιχ έβγαλε… νέα ασίστ, αυτή την φορά για το κεφάλι του Τελ (είχε περάσει ως αλλαγή στο 81ο λεπτό) που με άψογη κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Γκλάντμπαχ, κάνοντας το 2-1. Η ομάδα από το Μόναχο στα εναπομείναντα λεπτά έλεγξε την ροή του αγώνα και πήρε μια σπουδαία νίκη σε μια έδρα που παραδοσιακά την δυσκολεύει.

ΓΚΟΛ: 30′ Ιτακούρα / 58′ Σανέ, 87′ Τελ

Κίτρινες: / 22′ Μαζράουι, 60′ Κομάν

Γκλάντμπαχ (Σεοάνε): Νίκολας, Φρίντριχ, Ιτακούρα, Βέμπερ (74′ Ούλριχ), Σκαλί (83′ Ελβέντι), Ρέιτς, Βάιγκλ, Νιούχαους, Νγκουμού (74′ Γιάντσκε) , Πλέα (83′ Χόνορατ) , Κβαντσάρα (59′ Σιεμπατσέου)

Μπάγερν (Τούχελ): Ουλράιχ, Κιμ, Ουπαμεκανό, Μαζράουι (46′ Λάιμερ), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (81′ Τελ) , Σανέ, Μίλλερ (69′ Τσούπο Μοτινγκ), Κομάν (69′ Γκνάμπρι), Κέιν (90+5 Ντε Λίχτ)