Έπιασε τη Μπάγερν στην κορυφή η Λεβερκούζεν

Οι “ασπιρίνες” με ένα πειστικό δεύτερο ημίχρονο ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο της νεοφώτιστης Χάιντενχαϊμ με 4-1 και παρέμειναν στην κορυφή μαζί με τους Βαυαρούς.

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, καθώς με μια πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε άνετα την ομάδα του Σμίντ με 4-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς σε 5 παιχνίδια, όσους έχει και η πρωταθλήτρια Μπάγερν.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έδειξε από πολύ νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Παλάσιος πάσαρε στον Μπονιφάς και ο τελευταίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τις “ασπιρίνες“. Στη συνέχεια του πρώτου 45λέπτου οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθόλου στο ματς και μάλιστα είχαν ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη, να κάνουν δύο τα τέρματα τους λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Νιγηριανός απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το σουτ, αλλά ο Μούλερ με εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, η Χάιντενχαϊμ πήρε μέτρα στο γήπεδο και ισοφάρισε με τον Ντίνκτσι που υποδέχτηκε υπέροχα την πάσα του Γιάν-Νίκλας Μπέστ και με δυνατό σουτ νίκησε τον Χραντέτσκι κάνοντας το 1-1. Η χαρά της νεοφώτιστης όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 63ο λεπτό ο Χόφμαν μετά από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του Τσάμπι Αλόνσο εκτέλεσε τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1. Στο 74ο λεπτό, ο Μπονιφάς από το σημείο του πέναλτι έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας το 3-1. Στο 82′ ο Γκριμάλντο βρήκε τον Αντλί και αυτός με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων κάνοντας το τελικό 4-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με την Μπάγερ Λεβερκούζεν να ανεβαίνει στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Μπάγερν με 13 βαθμούς.