Επτάρα με “καυτό” Κέιν η Μπάγερν | Μίλησε ο Ρόις στη Βεστφαλία

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άγγλο σέντερ φορ που πέτυχε τρία γκολ, οι Βαυαροί έκαναν ότι ήθελαν στο Μόναχο. Την ίδια ώρα, η Ντόρτμουντ πήρε μία δύσκολη νίκη, με τον αρχηγό της να δίνει τη λύση.

Στην “Allianz Arena“, η Μπάγερν έκανε… πάρτι κόντρα στην Μπόχουμ, την οποία διέλυσε με 7-0. Οι Βαυαροί προηγήθηκαν μόλις στο 4′ με τον Τσουπό-Μοτίνγκ, ενώ ο Κέιν στο 13′ έκανε το 2-0. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 29′ από τον Ντε Λιχτ, με τον Σανέ να πετυχαίνει το τέταρτο πριν το ημίχρονο (38′). Στο 54ο λεπτό ο Κέιν σκόραρε εκ νέου, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο 81′ ο Τελ μπήκε στον πίνακα των σκόρερ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Κέιν, ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 88′.

Στο “Signal Iduna Park“, η Μπορούσια Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε με 1-0 της Βόλφσμπουργκ. Τις διαφορές των δύο ομάδων έλυσε ο Μάρκο Ρόις, με ένα τέρμα στο 68′. Την ίδια στιγμή, στην “WWK Arena“, η Άουγκσμπουργκ… λύγισε την Μάιντζ με 2-1, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα για ένα μισάωρο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αζόρκ στο 6′, ωστόσο η απάντηση ήρθε γρήγορα με τον Ντεμίροβιτς στο 15′. Ο ίδιος ανέτρεψε το σκορ στο 45′ και στη συνέχεια η ομάδα του… άντεξε, παρά την αποβολή του Ένχελς στο 62′.

Στο “Borussia-Park“, η Λειψία πέτυχε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0, σε βάρος της Γκλάντμπαχ. “Χρυσός” σκόρερ ήταν ο Βέρνερ, ο οποίος με το τέρμα του στο 75′ χάρισε τρεις υπερπολύτιμους πόντους στην ομάδα του. Στο “Stadion An der Alten Försterei“, η Χόφενχαϊμ επικράτησε με 2-0 της Ουνιόν στο Βερολίνο, με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Την αρχή έκανε ο Κράμαριτς με χτύπημα πέναλτι στο 22′, ενώ ο Μπάιερ στο 38′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μπάγερν Μονάχου – Μπόχουμ 6-0
(4′ Τσουπό-Μοτίνγκ, 13′, 54′ (πέν.) Κέιν, 29 Ντε Λιχτ, 38′ Σανέ, 81′ Τελ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Βόλφσμπουργκ 1-0