Με Ράφαελ Μπορέ η ανατροπή της Βέρντερ Βρέμης

Το δεύτερο της τρίποντο πανηγύρισε η ομάδα του Όλε Βέρνερ επικρατώντας με  ανατροπή της Κολωνίας (2-1) για την 5η αγωνιστική της Bundesliga. Σκόραρε ο Ράφαελ Μπορέ για τους γηπεδούχους που απασχόλησε και τους “ερυθρόλευκους” το φετινό καλοκαίρι. Χωρίς νίκη παρεμένουν οι φιλοξενούμενοι.

Οι δυο ομάδες οι οποίες δεν έχουν ξεκινήσει με το καλύτερο ιδανικό τρόπο την φετινή σεζόν στην Bundesliga, έδωσαν την δική τους “μάχη” στο “Βεσερστάδιο”. Το πρώτο μισάωρο η κατοχή ήταν μοιρασμένη για τις δυο ομάδες, ψάχνοντας να ανοίξουν το σκορ, σε ένα σχετικά ανοικτό παιχνίδι. Οι “τράγοι” βρήκαν το δρόμος προ τα δίκτυα στο 31′ με τον Ντάβι Ζέλκε. Ωστόσο άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, καθώς επτά λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Ραφάελ Μπορέ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν πιο ενεργητικοί στο επιθετικό τους κομμάτι, πιέζοντας για την ανατροπή. Κάτι που έγινε στο 68′ με τον Τζάστιν Εντζιμιά να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με μια “βολίδα”.  Στα τελευταία είκοσι λεπτά η ομάδα του Όλε Βέρνερ διαχειρίστηκε το προβάδισμα της και πανηγύρισε την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, με την Κολωνία να μην την έχει “γευτεί” ακόμα.