Επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακή ανατροπή η Νάπολι

Έπειτα από έναν μήνα, οι “παρτενοπέι” γεύτηκαν ξανά τη χαρά της νίκης, καθώς μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο πέρασαν με 4-2 από την έδρα της Μόντσα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Serie A.

Ζωντανή στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου έμεινε η Νάπολι, που επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο και ανέβηκε στην 7η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 48 βαθμούς, αφήνοντας την Μόντσα τέσσερις θέσεις πιο κάτω με 42 πόντους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Τζούριτς και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και μέσα σε έξι λεπτά “καθάρισαν” το ματς. Ο Όσιμεν ισοφάρισε στο 55′ και ο Πολιτάνο στο 57′ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο 61′ ο Ζιελίνσκι πέτυχε το 3-1, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στη Νάπολι. Ένα λεπτό μετά, ο Κολπάνι μείωσε προσωρινά και ο Ρασπαντόρι στο 68′ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.