Η Σαλερνιτάνα έχει… σφυγμό

Η ουραγός της βαθμολογίας απέσπασε στις καθυστερήσεις ισοπαλία με σκορ 2-2 από την Σασουόλο στο “Stadio Arechi”, στην αναμέτρηση της 31ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν… πάρτι στο πρώτο μέρος. Στο 29′ βρήκαν δίχτυα με τον Πιναμόντι, όμως η φάση ακυρώθηκε από τον VAR λόγω οφσάιντ. Επτά λεπτά αργότερα ο Λαουριέντε εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπαϊράμι και πέτυχε ένα γκολ που μέτρησε. Στο 44′ ο δημιουργός έγινε σκόρερ και έκανε το 2-0. Ωστόσο, η εικόνα στο δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Καντρέβα μείωσε με εκτέλεση πέναλτι στο 52′ και ο Μαγκιόρι στο 90’+1′ έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε για 77 λεπτά ως βασικός, ενώ ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης έμεινε στον πάγκο.

Κάπως έτσι, η Σασουόλο έχασε την ευκαιρία να βγει από την επικίνδυνη ζώνη κι έμεινε 19η με 25 πόντους. Από την άλλη, η ουραγός Σαλερνιτάνα έφτασε τους 15 και απέχει κατά 10 από την 17η Φροζινόνε, διατηρώντας τις -λιγοστές- τις ελπίδες για παραμονή.