Έκανε τη… δουλειά της η Λάτσιο | Συμβιβασμός στο “Αλμπέρτο Πίκο”

Με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκε η 28η αγωνιστική της Serie A, με τους “λατσιάλι” να παίρνουν τη νίκη στη Μόντσα με 2:0, ενώ Σπέτσια και Σαλερνιτάνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1:1.

Μόντσα – Λάτσιο 0:

H Λάτσιο έκανε τρομερή εκκίνηση στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ, μόλις στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζακάνι τροφοδότησε τον Πέδρο, που σούταρε για το 1:0 από νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κινητικοί και απείλησαν ξανά με τον Αλμπέρτο, που σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Μόντσα, δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά, με τους “λατσιάλι” να κρατούν το προβάδισμά τους. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και βρήκαν και δεύτερο τέρμα, στο 56ο λεπτό με τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς να σκοράρει ένα φανταστικό γκολ και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, με τους “λατσιάλι” να παίρνουν το τρίποντο που τους διατηρεί στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σπέτσια – Σαλερνιτάνα 1:1

Η Σαλερνιτάνα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και μάλιστα είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με τον Καντρέβα να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα. Μια άτυχη στιγμή της Σπέτσια όμως, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, καθώς ο Καλντάρα στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1:0 για τη Σαλερνιτάνα. Στο δεύτερο μέρος η Σπέτσια μπήκε πιο δυναμικά και έψαξε να βρει το γκολ που θα έφερνε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Ο Σομουρόντοφ στο 70ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.//