Ευρωπαϊκή… νίκη για την Αταλάντα

Οι “μπεργκαμάσκι” πήραν σημαντική νίκη επί της Κρεμονέζε με 3:1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Serie A και ανέβηκαν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

H Αταλάντα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, με τους παίκτες της να κυκλοφορούν τη μπάλα και να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι όμως, όσο περνούσε η ώρα ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να απειλήσουν. Ο Ντε Ρον όμως, αξιοποίησε τη μπαλιά που πήρε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 1:0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, η Κρεμονέζε πίεσε, ανέβασε ρυθμό και είχε την κατοχή, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό ήρθε στο 56ο λεπτό, με τον Τσιοφάνι να σουτάρει και να κάνει το 1:1, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι “μπεργκαμάσκι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και να πάρουν ξανά το προβάδισμα, απειλώντας με τους Ρουγγέρι και Λούκμαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 73ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ινία της του παιχνιδιού, με τον Μπογκά να σκοράρει και να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Λούκμαν τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, γράφοντας το 3:1.

Έτσι η Αταλάντα πήρε τη νίκη που της δίνει που την ανέβασε την πέμπτη θέση της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, ενώ η Κρεμονέζε, βυθίστηκε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 13 βαθμούς.//