Τρίποντο… Ευρώπης για τη Γιουβέντους!

Οι “μπιανκονέρι” δεν εντυπωσίασαν, αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1:0 κόντρα στη Βερόνα, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν σε ένα ευρωπαϊκό “εισιτήριο” στο πλαίσιο της 28ης “στροφής” του πρωταθλήματος της Serie A.

Με το τέρμα που πέτυχε ο Κιν στο 56ο λεπτό, η Γιουβέντους κατάφερε να πάρει πολύ σημαντική νίκη απέναντι στη Βερόνα για την 28η αγωνιστική της Serie A. Με τη νίκη αυτή, η “γηραιά κυρία”… σκαρφάλωσε στους 44 βαθμούς και απέχει μόλις 3 από την έκτη Ρόμα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 19 βαθμούς και εξακολουθούν να βρίσκονται στην… επικίνδυνη ζώνη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Γιουβέντους είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Κιν και τον Ντανίλο. Η Βερόνα έγινε απειλητική με τον Ντεπάολι, όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό το έκανε ο Κιν για τους “μπιανκονέρι” στο 56′ μετά την ασίστ του Λοκατέλι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τη Γιούβε να προσπαθεί να διπλασιάσει τα τέρματά της χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι κρατάει τη σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας. //