Έκανε… σεφτέ στον Ταύρο

Η Προοδευτική έφυγε με το “τρίποντο” από την εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον ΠΑΟ Ρουφ, με την ομάδα του Μάγγου να παίρνει την πρώτη της νίκη σε επαγγελματικές κατηγορίες μετά από 15 χρόνια!

Η εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής, ανάμεσα σε ΠΑΟ Ρουφ και Προοδευτική ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους, να επικρατούν με 1:0 στον Ταύρο, χάρη σε γκολ του Παυλίδη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Με το εν λόγω αποτέλεσμα, οι “βυσσινί” έγραψαν ιστορία, καθώς πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από 15 χρόνια στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στα μετόπισθεν, χωρίς να υπάρχουν οι κλασικές ευκαιρίες στις δύο εστίες. Χρειάστηκε να φτάσει στο 45’+1′ για να πραγματοποιηθεί μία καλή ευκαιρία η οποία ήταν και το γκολ της Προοδευτικής. Ο Χαράλαμπος Παυλίδης πήρε τη μπάλα σε καλή θέση και χωρίς δεύτερη σκέψη, επιχείρησε το σουτ το οποίο κατέληξε στο βάθος της εστίας του Κουνάδη, γράφοντας το 1:0. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πολυάριθμες διακοπές λόγω των φάουλ αλλά και των αλλαγών, δεν άφησαν σε καμία περίπτωση το παιχνίδι να βρει ρυθμό ώστε να δημιουργηθούν οι ευκαριές μπροστά από τις δύο εστίες. Η αναμέτρηση τελείωσε με την Προοδευτική να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στη σεζόν και τον ΠΑΟ Ρουφ να κάνει τη δεύτερη ήττα του, στις δύο πρώτες αγωνιστικές.//

ΓΚΟΛ: 45+1′ Παυλίδης
Κίτρινες: 43′ Ζαχαρός, 67′ Κατσούλης, / 18′ Σινγκ, 40′ Ποτουρίδης, 58′ Μεγαρίτης, 69′ Νομικός, 89′ Φαζός

ΠΑΟ Ρουφ (Σταυριανός): Κουνάδης, Χατζηλάμπρος, Πανουργιάς (46′ Φιλιμέγκας), Καμί, Κατσούλης, Ζαχαρός, Καλλέργης, Βενάρδος, Τασιούλης (46′ Τσάβος), Κονέ (76′ Κυριαζής), Παπουτσογιαννόπουλος (46′ Σμίλτος)

Προοδευτική (Μάγγος): Αστράς, Καρρίκι, Σινγκ (54′ Νομικός (74′ Τσακίρης), Ποτουρίδης, Φαζός, Μεγαρίτης, Πίσσας, Παυλίδης (79′ Αγγελόπουλος), Νταβιώτης (79′ Αλεξίου), Γιαννιτσάνης (74′ Γκαργκαλατζίδης), Ευθυμίου