Όταν ο Προβεντέλ είχε σκοράρει σε πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού (video)

Ο Ιταλός πορτιέρε της Λάτσιο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ατλέτικο Μαδρίτης, το είχε ξανακάνει στο ίδιο λεπτό σε αγώνα της Serie B απέναντι στο Νίκολα Λεάλι.

Το πρόσωπο της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League είναι αναμφίβολα ο Ιβάν Προβεντέλ, ο οποίος με δικό του γκολ έδωσε στους “λατσιάλι” τον βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση του “Ολίμπικο” κόντρα στους “ροχιμπλάνκος”.

Στο 90’+5′ ο Ιταλός τερματοφύλακας σκόραρε με κεφαλιά για το τελικό 1-1, κάτι που τον βάζει σε μία πολύ μικρή λίστα με τους πορτιέρε, που έχουν βρει δίχτυα στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Ωστόσο, για τον ίδιο δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Ο Προβεντέλ είχε πετύχει το πρώτο του γκολ της καριέρας του στις 7 Φεβρουαρίου του 2020, σε μία αναμέτρηση για την δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου, όντας ο γκολκίπερ της Γιούβε Στάμπια, σε εκτός έδρας παιχνίδι με την Άσκολι.

Τότε, είχε δώσει και πάλι στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας, όπως συνέβη και στο ΛάτσιοΑτλέτικο Μαδρίτης και μάλιστα στο ίδιο λεπτό, αφού και τότε είχε σκοράρει στο 90’+5′, νικώντας τον Νικόλα Λεάλι, τον πρώην τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, που σ’ εκείνο το ματς υπερασπιζόταν την εστία της Άσκολι.//