O ήρωας Προβεντέλ και τα ιστορικά γκολ των τερματοφυλάκων

Το πρόσωπο της αγωνιστικής. Ο παίκτης που (ξανα)έγραψε ιστορία ως ο 4ος γκολκίπερ που βρίσκει δίχτυα στο Τσάμπιονς Λιγκ. O 29χρονος πορτιέρο που έγινε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής στο Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το χρονόμετρο δείχνει 90+5, με τον χρόνο να έχει περάσει κατά ένα λεπτό τις καθυστερήσεις. Αθέατος, έστω και αν φορούσε κίτρινα με ύψος 1,93, τρύπωσε μέσα στην άμυνα της Ατλέτικο και σημείωσε κεφαλιά που θα ζήλευε και σέντερ φορ υψηλού επιπέδου. Αυτός είναι ο Ιβάν Προβεντέλ που έστρεψε όλα τα φώτα πάνω του, όχι γιατί έσωσε την εστία του, αλλά γιατί ο 29χρονος παραβίασε το αντίπαλο τέρμα.

Ο Ιβάν Προβεντέλ λυτρώνει τη Λάτσιο με την κεφαλιά στις καθυστερήσεις και γίνεται ο δεύτερος γκολκίπερ στην ιστορία του θεσμού που σκοράρει με αυτό τον τρόπο. (AP Photo)

Πρόκειται για τον τέταρτο τερματοφύλακα στην ιστορία του θεσμού που σημειώνει γκολ σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ και τον δεύτερο που βρίσκει στόχο με το κεφάλι! Ο πρώτος γκολκίπερ, ήταν ο Σινάν Μπολάτ το 2009 στο Σταντάρ Λιέγης – Άλκμααρ την τελευταία αγωνιστική για τον τότε όμιλο του Ολυμπιακού, που το ίδιο βράδυ κέρδισε 1-0 την Άρσεναλ και πέρασε στους “16”. Με το ματς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε πλάγια θέση, με τον Νικέζ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Τούρκο τερματοφύλακα να πιάνει απίστευτη κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ρομέρο και την Σταντάρ στο Europa League.

Το εκπληκτικό είναι ότι την ίδια αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, ο τερματοφύλακας Χανς Γιοργκ Μπουτ, είχε πετύχει γκολ με πέναλτι στο 4-1 της Μπάγερν Μονάχου κόντρα στη Γιουβέντους. Ο παλαίμαχος Γερμανός πορτιέρο έχει βρει τρεις φορές δίχτυα (με τρεις διαφορετικές ομάδες) στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Σε όλες αντίπαλος ήταν η Γιουβέντους! Η αρχή έγινε το 2000 με τον ίδιο να αγωνίζεται στο Αμβούργο. Το 2002 με τη φανέλα της Λεβερκούζεν, ενώ το 2009 ευστόχησε με τα χρώματα της Μπάγερν Μονάχου! Για την ιστορία, ο Μπουτ σημείωσε συνολικά στην καριέρα του 37 γκολ. Τα 26 από αυτά καταγράφηκαν στην “Μπουντεσλίγκα”.

Επίσης, το 2010 ο Βίνσεντ Ενιάμα είχε καταφέρει να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι απέναντι στη Λυών, με τη φανέλα της Χάποελ Τελ Αβίβ, για να μπει και αυτός στην ειδική λίστα των γκολκίπερ που έχει σκοράρει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.