Τεράστιο βήμα παραμονής!

Η Στουτγκάρδη διέψευσε όλα τα προγνωστικά και επικράτησε με το εμφατικό 4:1 στην “Mewa Arena” της Μάιντς, βγαίνοντας με αυτόν τον τρόπο από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι παίκτες του Σεμπάστιαν Χένες πέτυχαν μια σπουδαία νίκη, παρά το γεγονός ότι μόλις στο 23ο λεπτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Ινγκράβτσεν. Στο 41′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Έντο και πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με σκορ 1:1. Στο 64′ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν με τον Γκιρασί. Στο 78′ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Φούχριχ, ενώ στο 90’+1′ ο Κουλιμπαλί διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ξεκίνησε από τον πάγκο, ωστόσο μπήκε στο χορτάρι στο 71ο λεπτό του αγώνα.

Πλέον, η Στουτγκάρδη είναι 15η με 32 βαθμούς, όσους και η 16η Μπόχουμ, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχονται την Χοφενχάιμ στην “Mercedes-Benz Arena”. Από την άλλη, η Μάιντζ έμεινε 9η με 45 πόντους και τέθηκε εκτός μάχης για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο