“Ντόρτια” στο… ρελαντί για τη Φράιμπουργκ

Η ομάδα του Κρίστιαν Στρέιχ απέδειξε στο χορτάρι πως ήταν το φαβορί απέναντι στη Σάλκε, καθώς τη συνέτριψε με το βαρύ 4:0 και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της Bundesliga.

“Ράβει” το ευρωπαϊκό της κοστούμι η Φράιμπουργκ, αφού πλέον φαίνεται ότι για δεύτερη συνεχή χρονιά θα δώσει το παρών στις διοργανώσεις της UEFA. Ανέβηκε στη 3η θέση με 53 βαθμούς και περιμένει την ολοκλήρωση της 29ης αγωνιστικής για να δει αν θα παραμείνει εντός των θέσεων που οδηγούν στο επόμενο Champions League. Από την άλλη, η Σάλκε εξακολουθεί να είναι προτελευταία με 24 πόντους.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις, αλλά και το ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Μόλις στο 7’ άνοιξαν το σκορ, με τον Ντόαν να βρίσκει τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 1:0. Ο Αυστριακός επιθετικός ήταν αυτός που έκανε και το 2:0 στο 35’ και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Αυτή τη φορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από σέντρα του Κούμπλερ.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Φράιμπουργκ δεν… άφησε το πόδι από το γκάζι. Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν ένα γρήγορο γκολ. Ο Χόλερ με ατομική ενέργεια σκόραρε για το 3:0 στο 52ο λεπτό. Ο ρυθμός έπεσε εμφανέστατα στη συνέχεια, όμως ο Γκίντερ έγραψε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4:0 με σουτ από μακρινή απόσταση στο 82’.

Aναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Παρασκευή 21 Απριλίου

Άουγκσμπουργκ – Στουτγκάρδη 1:1

Σάββατο 22 Απριλίου

Μάιντζ – Μπάγερν Μονάχου 3:1Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ 1:5Χέρτα Βερολίνου 2:4Χόφενχαϊμ – Κολωνία 1:3Μπορούσια Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4:0

Κυριακή 23 Απριλίου

Φράιμπουργκ – Σάλκε 4:018:30 Μπάγερ Λεβερκούζεν – Λειψία20:30 Γκλάντμπαχ – Ουνιόν Βερολίνου

Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga εδώ.//ΜΠ.